Podbitka dachowa poprawia estetykę budynku, jednak nie jest to jedyna jej zaleta. Co prawda montaż tego elementu nie jest obowiązkowy, niemniej warto go rozważyć. Sprawdź, jakie korzyści niesie zamontowanie podbitki pod Twoich dachem.
Podbitka dachowa zwana jest również podsufitką dekoracyjną. Zamontowana na okapie na zewnątrz budynku przysłania więźbę dachową czy krokwie. Dzięki temu nie tylko poprawia estetykę budynku, ale chroni również wspomniane elementy przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Jakie jeszcze funkcje pełni ten niepozorny detal? Jaka podsufitka sprawdzi się lepiej: podbitka pcv czy drewniana?
Odsłonięte części dachu, takie jak więźba czy krokwie są narażone na zawilgocenie spowodowane warunkami atmosferycznymi. To z kolei może prowadzić do pojawienia się grzybów czy pleśni. Oczywiście drewniane elementy dachu można co jakiś czas konserwować, by uchronić je przed wyżej wspomnianymi zagrożeniami, jednak prostszym (bo jednorazowym) remedium na te problemy jest zamontowanie podbitki.
Co więcej podsufitka może zapewniać dodatkową termoizolację budynku. Ogranicza przedostawanie się powietrza do wnętrza dachu, przez co chroni dom przed utratą ciepła w sezonie jesienno-zimowym.
Należy również pamiętać, że podbitka dachowa pełni funkcję wentylacyjną. Niewielkie otwory znajdujące się w panelach podsufitki zapewniają cyrkulację powietrza, a tym samym nie dopuszczają do zawilgocenia warstwy dociepleniowej.
Podsufitka dachowa zapobiega również budowaniu gniazd przez ptaki czy szerszenie w szczelinach między elementami konstrukcyjnymi dachu. Podbitka zablokuje dostęp do wszelkich otworów, chroniąc Twój dom przed niechcianymi lokatorami.
Jeśli zdecydujesz się na montaż podbitki dachowej, stajesz przed wyborem materiału, z jakiego będzie wykonana.
Podbitka drewniana to rozwiązane znane i cenione od lat. Prezentuje się estetycznie i jest ekologiczna, jednak jej montaż wymaga pomocy specjalisty. Podsufitkę drewnianą należy regularnie czyścić i impregnować.
Alternatywą dla podsufitki drewnianej jest podbitka PVC. Wykonana z tworzywa sztucznego może wyglądać równie dobrze, co więcej łatwiej o wybór koloru dopasowanego do dachu czy elewacji budynku. Podbitka PVC jest łatwa i szybka w montażu. Ponadto nie trzeba o nią dodatkowo dbać.
Doceniasz zalety podbitki pcv, ale nie chcesz rezygnować z wyglądu podbitki drewnianej? Na kropsystem.eu znajdzie podsufitkę pcv drewnopodobną. Jej wygląd imituje drewniane deski, dzięki czemu nie musisz rezygnować z korzyści, jakie niesie ze sobą tworzywo pcv, ani z wyjątkowej estetyki drewna.
Na rynku dostępne są również podbitki dachowe blaszane. Wykonane ze stali, wyróżniają się odpornością na upływ czasu i działanie czynników atmosferycznych. Ponadto są stosunkowo lekkie, nie należy się zatem obawiać, że będą stanowić dodatkowe obciążenie dachu. Podsufitki blaszane dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych.