Warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz sprawiają, że po pewnym czasie konieczne jest podjęcie kroków, które poprawią stanu techniczny dachu. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o praktyczne aspekty. Pokryty brudem dach zaburza estetykę całej posesji. Dlatego o tę część domu należy dbać jak o inne. Szczególna istotna jest systematyczność - ona gwarantuje przedłużenie żywotności dachu.
Jedną z metod, która przywraca dach do pierwotnego stylu jest czyszczenie dachu. Z reguły ten proces jest podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich jest z reguły dokładne oczyszczenie powierzchni dachu z największych zanieczyszczeń. Określenie specyfiki realizowanych czynności zależy od tego, jaki materiał jest poddawany czyszczeniu i w jakim stopniu dach jest zabrudzony. Powszechnie mycie wykonuje się z użyciem wody pod ciśnieniem. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie podczas, którego używa się specjalnego środka, eliminującego trudne do zmycia plamy. Ostatni etap to płukanie nawierzchni. Takie czyszczenie usuwa z dachu różnego rodzaju plamy, trwałe zanieczyszczenia, mchy, glony, porosty i inne naloty.
Zmienna pogoda, wilgoć, promieniowanie UV są to czynniki, które szczególnie oddziałują na powierzchnię dachówek. W celu ochrony ich kondycji po wstępnym myciu, zaleca się impregnację. Czynność ta polega na naniesieniu substancji - impregnatu, który przenika do głębszych warstw świeżo umytej powierzchni. Tak przygotowany dach zyskuje silne właściwości hydrofobowych, a te znacznie zmniejszają nasiąkliwość materiału. Poza wymienionym wpływem, dostępne aktualnie na rynku impregnaty dodatkowo zabezpieczają dachówki rozwijaniem się porostów, grzybów i glonów. Dzięki temu deszcz łatwiej spłukuje osadzający się kurz i pył. W następstwie tego ingerencja w postaci profesjonalnego czyszczenia stanie się rzadziej konieczna. Co więcej, po naniesieniu impregnatu dachówki uwydatniają swój kolor oraz połysk, co wpływa na efekt wizualny.
Betonowe dachówki są wyjątkowo wytrzymałe mechanicznie, lecz ze względu na cechę, jaką jest duża chropowatość i nasiąkliwość, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku dachówek, które nie chłoną cieczy w znacznym stopniu, zaleca się wykonanie jednokrotnej impregnacji. Natomiast dachówki, które po pierwszej impregnacji nadal wykazują chłonność, wymagają powtórzenia czynności. Najistotniejsze jest, by substancja wniknęła w otwarte pory powierzchni, to zabezpieczy dachówkę przed wnikaniem brudu na dłużej.
Dachówki tego rodzaju są projektowane na różne sposoby. Różnią się chropowatością i stopniem nasiąkliwości. Naturalne dachówki ceramiczne są bardziej chropowate i wyróżniają się niewielkimi zdolnościami absorpcji wody. Po ich umyciu należy wykonać impregnację maksymalnie dwukrotnie. Kolejnym rodzajem dachówek są angobowane - są one mniej chropowate i nie wykazują absorpcji wody. Po wstępnym myciu wystarczy jednokrotna impregnacja. Trzeci rodzaj dachówek ceramicznych to dachówki glazurowane. Ich powierzchnię stanowi warstwa szkliwa, która sprawia, ze względu na to dachówka jest gładka i najmniej chłonna wśród wszystkich. Ten ostatni rodzaj dachówek ceramicznych nie jest poddawany impregnacji.
W przypadku gdy powierzchnia dachu jest w wyjątkowo złym stanie, łuszczy się lub straciła kolor po impregnacji czas na malowanie dachu - to kolejny etap. Malowanie dachu wykonywane jest przy użyciu techniki natryskowej. Ten szybki i jednocześnie efektywny sposób sprawdza się podczas malowania większych powierzchni.
Noc Muzeów w Bieczu rewelacyjna wystawa z klocków i kaw
Niezła kolekcja To Fantasy mi się najbardziej podoba ta Jerozolima naprawdę ciekawa , ciężko o takie serie Rewelacja
Fan Castle z Miasta
03:16, 2025-05-18
Alert meteo. Kolejna zzzimna noc przed nami
najpierw bedzie trzaskało zimnem a potem bedzie ogromne ocieplenie.
Ks.
03:01, 2025-05-18
Noc Muzeów w Bieczu rewelacyjna wystawa z klocków i kaw
Idź normalnie jak człowiek z rodzina a nie dziś bo za darmo ho ho ho ho w Krośnie tez oblężenie
Idea
22:58, 2025-05-17
Są 3 pkt! Glinik Gorlice lepszy od Lubania
dziś widać jak szkoda tych punktów z Limanovią z zakichanego boiska sztucznego...
1921
20:12, 2025-05-17