Zamknij

Gdzie lokować środki - lokata czy konto oszczędnościowe?

14:34, 24.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:34, 24.11.2022

Konto osobiste jest trafnym pomysłem na trzymanie swoich pieniędzy, które wydajemy na co dzień. Jest bardzo potrzebne do przeprowadzania transakcji, otrzymywania wynagrodzenia i jeszcze wielu innych sytuacji. Jednak nie może służyć do wszystkiego. Nie jest to najlepszy sposób na oszczędzanie i odkładanie środków. O wiele lepszą metodą jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Który wariant daje większe korzyści finansowe? Lektura pomoże w tej kwestii.

Lokata czy konto? Oto jest pytanie

Oba sposoby oszczędzania mają wspólny mianownik – odkłada się na nich zadeklarowane sumy pieniędzy i pewne mechanizmy powodują, że nie chce się od razu wydać wszystkiego, co przed chwilą zostało odłożone. Na osłodę pieniądze są pomnażane przez określony procent. Jak zwykle różnice tkwią w szczegółach.

Gdzie lokować środki? Lokata oszczędnościowa dla tych bardziej cierpliwych

Faktycznie jest to sposób oszczędzania długodystansowy. Polega on na tym, że lokujesz na koncie określoną kwotę. To jest pierwszy punkt, na który umawiasz się z bankiem. Następnym warunkiem jest czas, przez który Twoje pieniądze będą „przetrzymane” na koncie. Ostatnią, najważniejszą sprawą jest procent zysku, jaki otrzymasz po danym okresie.

W związku z tym istnieją dwa wrażliwe aspekty. Po pierwsze, okres trzymania przez Ciebie pieniędzy może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Im więcej chcesz zarobić, tym większy koszt w postaci czasu ponosisz. Wiąże się to z drugą ważną kwestią. Nie możesz przerwać lokaty w dowolnym czasie, jedyna możliwość to po osiągnięciu terminu, na który zgodziłeś się w umowie. Wszelkie odstępstwa najczęściej kończą się całościową stratą zarobionych odsetek.

A jakie jest oprocentowanie? Niestety mniejsze od inflacji, ale większe od konta oszczędnościowego.

W takim razie, czy jest to lepsze lokowanie oszczędności? Niezupełnie. Jedno jest pewne, że najlepsze lokaty znajdziesz na portalu wskoczpokase.pl. Dzięki obiektywnemu i czytelnemu rankingowi dowiesz się o wartych uwagi produktach bankowych.

Konta oszczędnościowe – rozwiązanie pomiędzy kontem osobistym a lokatą

Tutaj nie mamy tak rygorystycznych zasad dotyczących braku możliwości korzystania ze środków pieniężnych, jak jest przy lokatach bankowych.

Zwykle to konto działa podobnie do osobistego, pierwsza wypłata w miesiącu jest przeważnie darmowa. Na tym bliźniaczość kont się kończy. Banki stwarzają elementy hamujące częste korzystanie z tego rozwiązania. Klienci przy drugiej i kolejnej wypłacie muszą uiszczać daną kwotę pieniędzy, na przykład 10 złotych. Są to mniej radykalne posunięcia niż w przypadku lokat, ale spełniające swoje zadania.

Jednak nie ma nic za darmo. W przypadku kont oszczędnościowych za mniejsze restrykcje dostaje się mniejszy zysk niż na lokatach. Chcesz sprawdzić, gdzie uzyskasz najlepsze warunki i jakie konkretnie? Wszystko i więcej na konta oszczędnościowe ranking. Warto!

Jak to w życiu bywa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który sposób oszczędzania jest lepszy. Wszystko zależy, jak lubimy oszczędzać. Jeśli bardziej spokojnie, mając do dyspozycji praktycznie wszystkie środki bez większej straty, elastycznym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Osobom z większą ilością pieniędzy, które w najbliższym czasie nie będą ich potrzebowały, dedykujemy lokatę oszczędnościową z większym oprocentowaniem. Na pewno wszystkim polecamy lokowanie oszczędności, bo to jest o wiele lepsza opcja niż trzymanie ich w domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%