Kawa a sen – to rzeczy, które wydają się stać ze sobą w sprzeczności. Większość z nas sięga codziennie po kawę, aby zapobiegać zmęczeniu i zyskać dodatkową energię do działania. Z tych samych powodów często udajemy się na krótką drzemkę. Czy wiesz jednak, że łącząc kawę z drzemką, możesz wzmocnić pozytywne cechy każdej z tych rzeczy? Czym jest drzemka kawowa? Czy faktycznie to działa? Sprawdź to!
Kawa i drzemka to dwa sposoby na to, aby szybko pozbyć się zmęczenia. Jak to jednak jest możliwe? Za wszystko odpowiada adenozyna, czyli związek chemiczny, który wytwarza nasz organizm w trakcie czuwania, odpowiedzialny za uczucie zmęczenia. W ciągu całego dnia gromadzi się, dzięki czemu w nocy nie mamy problemu ze snem. W czasie snu jej poziom znacząco się obniża, dzięki czemu o poranku budzimy się w pełni wypoczęci. To samo, lecz w pewnym stopniu, dzieje się podczas drzemki. Jeśli natomiast chodzi o kofeinę, to odpowiada ona za blokowanie receptorów adenozyny, ogranicza skutki jej działania, dzięki czemu zyskujemy potrzebną moc i energię. Pamiętaj jednak, że kofeina nie daje efektów od razu – na ich pojawienie się trzeba poczekać kilkanaście minut.
Przeprowadzenie kawowej drzemki nie powinno sprawić ci żadnych problemów. Zanim położysz się do łóżka, nastaw budzik na 20 minut, wypij kubek mocnej, czarnej kawy (bądź jeśli wolisz: małe, podwójne espresso) i udaj się na 20-minutową drzemkę.
Co to spowoduje? Przede wszystkim obniży się poziom adenozyny, po upływie kilkunastu minut kofeina zacznie działać i ,,zastąpi” adenozynę w receptorach mózgowych. Gdy się obudzisz, będziesz miał mnóstwo energii, dzięki której bez problemu skupisz się na pracy. Bardzo ważne jest jednak to, abyś wybudził się w ciągu maksymalnie 30 minut. Jeśli nastąpi to później, to zdążysz wejść w głęboką fazę snu, co jest jednoznaczne z tym, że trudniej będzie ci się wybudzić.
W dzisiejszym świecie, przepełnionym różnego rodzaju bodźcami, bardzo trudno skupić się na jednym zadaniu. Dlatego też od tak dawna mówi się o korzyściach, jakie niosą za sobą drzemki. Według naukowców powinniśmy robić sobie dłuższą przerwę średnio co 3-4 godziny pracy. Po niedługiej, energetyzującej drzemkę, zyskuje się mnóstwo energii do dalszej pracy. Poza tym dobrze wiedzieć, że eksperci są zdania, że pozytywne aspekty drzemek przeważają nad tymi negatywnymi. Warto więc pozwolić sobie na krótkie drzemki w ciągu dnia, bowiem to samo zdrowie i dodatkowo nie wpływa negatywnie na jakość snu w nocy!
Jak najbardziej! Przeprowadzono mnóstwo badań (jedno z najgłośniejszych zostało zrealizowane na Loughborough University), które wykazały, że kawa i 15-minutowa drzemka to zestaw, który pozwala znacząco poprawić jakość jazdy niewyspanych kierowców. Inne badania dowiodły, że podobnie dzieje się w przypadku typowych prac wykonywanych na komputerze. Badania jasno pokazują, że taka forma odpoczynku jest wskazana.
Mimo że kawowe drzemki mają mnóstwo zalet, to jednak pamiętaj, że skutki przyjmowania kofeiny nie są tylko pozytywne. Zdaniem specjalistów ostatnią dawkę kofeiny powinno się przyjmować najpóźniej 6 godzin przed pójściem spać. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to niestety dojdzie do zaburzeń cyklu dobowego.
Liczymy na to, że ten artykuł okazał się dla Ciebie ciekawy, a nawet zachęci Cię do wprowadzenia drobnych zmian w swoim życiu. Warto, abyś wypróbował kawową drzemkę na własną rękę – w ten sposób sprawdzisz, czy jest to coś dla Ciebie. Pamiętaj także, aby użyć do niej jak najlepszą kawę – dobrym wyborem może okazać się np. kawa specialty, którą możesz kupić np. w palarni kawy Finest Coffee pod adresem: https://finestcoffee.pl.