W naszych salach konferencyjnych projektor może być kluczowym narzędziem i właśnie dlatego uchwyt sufitowym lub ścienny może być jego dobrym dodatkiem. Mamy jeszcze szerszy wybór. Jeśli zależy nam na mobilnej opcji, odpowiedni okaże się uchwyt na statywie. Niezależnie od tego, jak prezentują się nasze potrzeby, warto znać wady i zalety uchwytów.
W pierwszej chwili uchwyt do projektora wydaje się małym elementem i dodatkiem, jednak jego pojawienie się zawsze sprawia, że zauważamy ogromną zmianę. To nie jest tak, że uchwyt jest zawsze konieczny, gdyż wszystko zależy od warunków w jakich korzystamy z rzutnika. Zawsze jednak warto wiedzieć więcej odnośnie tego, jakie mamy możliwości, a jaki model uchwytu może nam rzeczywiście się przydać.
Wzrost popularności i dostępności projektorów sprawił, że pojawiło się pewnych zwyczajów a to np. dotyczących ustawiania tych urządzeń na stolikach i innych podobnych powierzchniach prostopadłych do ekranu. Rozwiązanie to wprawdzie jest szybkie i łatwe, ale nie zawsze okazuje się najlepszym. Będzie to dobre wyjście dla domowego zastosowania, a szczególnie przy mobilnych projektorach.
Kiedy chcemy na stałe umieścić projektor w konkretnym miejscu, powinniśmy pomyśleć o takich czynnikach jak wygoda oraz wysoka jakość obrazu. Tylko prawidłowe ustawienie projektora pozwoli nam o to zadbać. Wiedząc o tym, producenci projektorów oferują naprawdę szeroki wybór uchwytów, które możemy montować i użytkować na różne sposoby.
Tutaj mamy do czynienia z tym rodzajem uchwytu, który jest najpopularniejszy, dlatego właśnie spotkamy jego najwięcej modeli. Sprawdzają się one dobrze w pomieszczeniach z wysokim sufitem, ponieważ posiadają one belki i wysięgniki. Mniejsze sale także nie są tutaj deprecjonowane, gdyż można też wykorzystać krótkie i kompaktowe uchwyty. Część produktów będzie miało opcję obrotu oraz regulacji pochylenia projektora. Jeśli zależy nam na zaawansowanym uchwycie, będziemy mieli możliwość regulacji wysokości, a dodatkowo sama konstrukcja pozwoli nam na chowanie oraz zabezpieczenie okablowania. Standardowy uchwyt posiada płytę i ramiona montażowe, poprzez które przykręca się rzutnik. To ciekawe ułatwienie, a zwłaszcza w momencie, gdy projektor ma przycisk sterujący. Pomoże nam to wtedy, kiedy nie mamy pod ręką pilota, natomiast jeśli projektor zamontowaliśmy zbyt wysoko, będziemy mieli problem, żeby do niego dosięgnąć.
Alternatywą będzie na pewno sufitowy uchwyt wraz z półką na projektor. Nie ma tu płyty i ramion, a jest z kolei specjalna półka, na które projektor można ustawić. Niekiedy spotkamy się też z windą na projektor, która współpracuje z półką i wysuwa się z zabudowanego sufitu. Doskonale sprawdzi się to w wysokich pomieszczeniach, a także w momencie, kiedy korzystamy ze zdalnie sterowanego mechanizmu opuszczania projektora.
Ten rodzaj uchwytów funkcjonuje pod postacią półki i w wersji, która pozwala na przykręcenie projektora przez ramiona lub płytę montażową. Tak samo jak w sytuacji z modelem sufitowym, możemy liczyć na dodatkowe możliwości, takie jak regulacja pochylenia, obrotowa głowica, a także regulowana długość wysięgnika.
Jeśli nie możemy bądź po postu nie chcemy montować projektora na stałe, warto rozejrzeć się za specjalnym statywem. Ten sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niżeli prowizoryczny stolik, który przecież nie za to ma odpowiadać. Statyw będzie dobrym wyborem w miejscach, gdzie warunki i potrzeby projekcji mogą się zmieniać. Zamontowane kółka, regulacja i dodatkowe akcesoria sprawią, że postawimy rzutnik w dogodnym dla nas miejscu, a co najważniejsze – naprzeciw ekranu. Bez względu na to, która opcja okaże się najlepszą dla nas, warto znać każdą możliwość, która stoi przed nami w tej materii. Wszystkie uchwyty na pewno odmienią nasz poziom wygody, a już na pewno nie zechcemy wracać do dawnych przyzwyczajeń.