Sprężyny towarzyszą nam na każdym kroku. To właśnie dzięki nim wysypiamy się na wygodnym łóżku, odbywamy przyjemną podróż rowerową nawet po nierównym terenie czy wykonujemy szereg prac codziennych przy użyciu mechanizmu sprężyn. Czy jednak zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak wygląda proces produkcji tych elementów? A może ciekawi Cię, jak powstała pierwsza w historii sprężyna? Z tego artykułu poznasz najważniejsze informacje o produkcji sprężyn.
Wbrew pozorom sprężyna nie jest elementem, który stosunkowo niedawno ułatwił nasze życie. Pierwsza z nich została wykorzystana w produkcji łuku, co oznacza, że w naszej historii jest już obecna kilkanaście tysięcy lat. Dziś jednak rodzajów sprężyn jest znacznie więcej. Różni się również sama produkcja sprężyn. Jak to wygląda dziś?
Obecnie produkcja sprężyn jest rozbudowanym procesem. Jak to możliwe, skoro element ten wygląda na stosunkowo prosty w formie? Musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że sprężyny służą nam dziś w wielu, często całkowicie odmiennych od siebie branżach. To z kolei oznacza, że produkcja jest dopasowywana do rodzaju konkretnego elementu - jego budowy i materiałów, z których powstaje.
Na produkcję sprężyn składa się kilka etapów. Na każdym z nich wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, dzięki którym możliwe jest nadanie odpowiednich właściwości sprężynom. W początkowym etapie odpowiednia maszyna nadaje materiałom kształt zbliżony do późniejszego produktu. Tak nawinięty drut przypominający sprężynę jest umieszczany w piecu, w którym panuje wysoka temperatura. Proces ten ma na celu nadać produktowi odpowiednie właściwości mechaniczne sprężyny. Produkcja sprężyn obejmuje również etapy takie jak: kulowanie, uginanie i malowanie. Po wszystkich etapach każdy produkt poddawany jest dokładnej kontroli. Podczas tych testów określane jest maksymalne obciążenie sprężyn.
Każdy z wymienionych procesów produkcyjnych sprężyn jest przeprowadzany niezwykle skrupulatnie. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że sprężyny odgrywają bardzo ważną funkcję w wielu istotnych branżach. Brak wytrzymałości, który wynika z nieodpowiednich procesów produkcyjnych, może doprowadzić do poważnych problemów np. uszkodzeń maszyny. Kiedy wszystkie etapy produkcji sprężyny przebiegną zgodnie z planem i z troską o najmniejsze detale, możemy być pewni wytrzymałości, odporności na korozję i bezpieczeństwa użytkowania tego elementu.