Zamknij

W jaki gramofon warto zainwestować? Ranking najciekawszych propozycji

artykuł sponsorowany + 08:11, 30.05.2022 Aktualizacja: 08:11, 30.05.2022

Przed laty wydawało się, że era gramofonów nieodwracalnie się zakończyła. Nic bardziej mylnego. Wielbiciele muzyki, coraz chętniej skłaniają się ku urządzeniom tego typu.

Czym charakteryzuje się dobry gramofon?

Za szczyt popularności odtwarzaczy winylowych uważa się za lata 50. i 60. Obecność gramofonu w domu świadczyła o statusie właścicieli. Ale wraz z pojawieniem się odtwarzaczy CD pod koniec XX wieku popyt na winyle spadł i ponownie pojawił się w połowie 2000 roku. W 2008 roku sprzedaż płyt winylowych wzrosła do 2 milionów egzemplarzy.

Na szczęście współczesne modele odtwarzaczy winylowych różnią się nie tylko niesamowitym dźwiękiem, ale i stylową obudową. Taki sprzęt świetnie prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Musisz tylko wiedzieć, jak wybrać odpowiedni dla siebie gramofon.

Powrót winylu nie wydaje się już krótkotrwałą modą na rynku. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup pierwszego modelu, czy chcesz wymienić stary gramofon lub zmodernizować istniejący, nasz ranking będzie dla ciebie przydatny. Więcej gramofonów znajdziesz między innymi tutaj - https://salony.nautilus.net.pl/produkty/gramofony-i-wkladki/gramofony.

O ile znalezienie odpowiedniego gramofonu jest łatwe dla profesjonalnego kolekcjonera, o tyle dla początkujących może być trudnym zadaniem. Dlatego, warto kierować się kilkoma zasadami. Nie zalecamy kupowania modeli plastikowych. Za najlepsze uważane są urządzenia winylowe na drewnie, MDF lub szkle. Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to element nośny dla płyty winylowej, który nie może mieć mniej niż 30 cm średnicy.

Nie mniej ważne jest ramię – część, na której mocowana jest przystawka. Za odpowiednią uważa się długość 12 cali lub więcej. Przystawka jest często sprzedawana z gramofonem. Ale jeśli go tam nie ma, zalecamy wybór tej samej marki, co ramię. Niektóre gramofony mają wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, ale można go również kupić osobno. To przedwzmacniacz dźwiękowy oczyszcza dźwięk i doprowadza go do odpowiedniej amplitudy. Dobrej jakości gramofony znajdziesz pod tym adresem - https://salony.nautilus.net.pl/.

Ranking najciekawszych gramofonów

Music Hall MMF-3.3 Gramofon

Music Hall MMF-3.3 Gramofon ma wbudowaną elektroniczną regulację obrotów 33/45/i 78. Prędkość talerza zmienia się od 33 do 45 obr./min za naciśnięciem jednego przycisku. 78 obr/min wymaga przesunięcia paska w inne miejsce na kole pasowym silnika i użycia innego paska, dołączonego do obrotnicy. Połączenie aluminiowej główki z karbonową rurą sprawia, że konstrukcja jest lekka i odporna na uszkodzenia. Ta konstrukcja znacznie poprawia dźwięk i wydajność w porównaniu z podobnie wyglądającymi jednoczęściowymi ramionami z włókna węglowego. Aluminiowa główka pozwala bezpiecznie zamontować wkładkę do ramienia bez skręcania i wyginania, które są powszechne w mniejszych jednoczęściowych ramionach z włókna węglowego.

Samo ramię jest umieszczone w 4-punktowej konstrukcji łożyskowej wykorzystującej szwajcarskie łożyska ABEC. Jest to lepsze od wielu konkurentów Music Hall, którzy używają słabszego dwupunktowego systemu łożyskowania. Uwagę zwraca też unikalna konstrukcja z dwoma cokołami Music Hall – izolująca elektronikę i silnik od łożyska głównego i ramienia. Silnik prądu stałego z elektroniczną regulacją prędkości zapewnia doskonałą stabilność prędkości. Środek ciężkości przeciwwagi znajduje się na poziomie końcówki igły, która jest odseparowana od ramienia i działa jak tłumik rezonansów

Music Hall MMF-9.3

Założona wiosną 1985 roku przez wielbiciela audio Roya Halla, Music Hall zaczynała jako importer i sprzedawca (głównie) brytyjskiego sprzętu audio, takich marek jak elektronika Creek Audio i głośniki Epos. Gramofony Music Hall po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 1998 roku, wraz z wprowadzeniem prostej, niedrogiej oferty plug-and-play, mmf-2. Ten asortyment rozrósł się teraz do prawie tuzina różnych modeli, a także elektroniki, wkładek i akcesoriów.

MMF-9.3 to dwubiegowy, napędzany paskiem gramofon przy użyciu akrylowego talerza o grubości 1 cala i jest jedynym modelem w obecnej ofercie Music Hall, wykorzystującym ich potrójną konstrukcję. W tym przypadku są to trzy identycznie ukształtowane, oddzielne warstwy, każda o grubości nieco poniżej cala i wykończona fornirem z orzecha włoskiego. Każda warstwa jest odizolowana od warstwy powyżej i/lub pod nią za pomocą strategicznie rozmieszczonych półkul Sorbothane®. Sorbothane® to zastrzeżony, lepkosprężysty polimer o bardzo wysokim współczynniku tłumienia, łącząc doskonałą amortyzację, dobrą pamięć, izolację drgań i właściwości tłumiące, co czyni go niemal idealnym produktem do takiego zastosowania.

Talerz, łożysko główne i ramię są przymocowane do górnej warstwy cokołu, podczas gdy dolna warstwa zawiera zestaw trzech gwintowanych, regulowanych nóżek stożkowych (w komplecie z kubkami odpornymi na zarysowania) oraz pozłacane, stereofoniczne gniazda wyjściowe typu single-ended.

Zastosowane ramię to wyjątkowo dobrze przemyślany i wykonany Pro-Ject 9cc, zbudowany tak, aby pasował do gramofonów z otworami montażowymi zgodnymi ze standardem Linna. Silnik i 2-biegowy sterownik są umieszczone w wolnostojącej cylindrycznej wieży, dodatkowo odizolowanej od powierzchni, na której się znajduje, za pomocą własnej podstawy tłumiącej drgania.

Music Hall USB-1

Cała jednostka jest dość lekka i waży zaledwie 4,4kg. Interfejs składa się z obrotowego przełącznika zasilania z przyciskiem start/stop obok, suwaka regulacji wysokości tonu i selektora prędkości, dzięki czemu można odtwarzać zarówno płyty 33 ⅓, jak i 45 obr./min. W pudełku znajdziesz przejściówkę do płyty 45 obr./min i osłonę przeciwpyłową. Ramię na urządzeniu jest statycznie wyważoną jednostką w kształcie litery S o efektywnej długości 220 mm i odłączaną główką, na której zamontowana jest wkładka magnetyczna Audio-Technica AT3600L. Wkładka jest podstawowa ze stożkową igłą, ale oczywiście, ponieważ jest to standardowa główka, zawsze można ją ulepszyć, gdy pojawi się swędzenie.

Dostępny jest również 16-bitowy/48KHz konwerter analogowo-cyfrowy, który umożliwia podłączenie gramofonu do komputera przez USB w celu zdigitalizowania płyt winylowych. Do nagrywania dołączona jest również płyta CD z oprogramowaniem Audacity.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%