Chcesz zainwestować w garaż blaszany, który będzie służył Ci nie tylko do parkowania samochodu, ale również jako pomieszczenie gospodarcze lub warsztat? W takim razie przydatnym dodatkiem może okazać się jego ocieplenie, dzięki któremu skuteczniej zabezpieczysz wnętrze i zyskasz wyższy komfort przebywania w garażu. Zanim jednak ocieplisz obiekt, odpowiedz sobie na kilka pytań. Jak ocieplić wnętrze blaszaka? Które materiały użyć do ocieplenia zewnętrznego? I w końcu – jakie narzędzie będą Ci potrzebne? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na każde z pytań i tym samym dowiesz się, czy ocieplenie garażu blaszanego jest Ci potrzebne oraz jak je wykonać.
Na ocieplenie garażu blaszanego powinny zdecydować się przede wszystkim te osoby, które chcą wykorzystać obiekt nie tylko do parkowania samochodu. Zwykle standardowa blacha zastosowana przez producenta zapewnia odpowiednią ochronę pojazdom, a dodatek w formie styropianu czy wełny mineralnej nie jest potrzebny.
Jeżeli natomiast chcesz wykorzystać swój blaszak jako pomieszczenie gospodarcze albo warsztat, z którego będziesz korzystać również w sezonie jesienno-zimowym, takie ocieplenie może być bardzo dobrą opcją.
Dzięki ociepleniu garażu blaszaka:
Ocieplenie garażu jest możliwe zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. To, który wariant wybierzesz, zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca. W przypadku mniejszych obiektów, gdzie izolacja mogłaby jeszcze bardziej ograniczyć powierzchnię, lepiej zastosować ocieplenie zewnętrzne. Jeżeli natomiast dysponujesz większym blaszakiem, np. dwustanowiskowym, możesz zdecydować się na izolację wewnętrzną.
Do ocieplania blaszaków polecane są przede wszystkim styropian oraz izolacja natryskowa. Czym się różnią i jakie zalety oraz wady posiadają?
Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie jest styropian. Może on posłużyć również do ocieplenia garażu metalowego – zwłaszcza wśród tych inwestorów, którzy poszukują rozwiązań najtańszych.
Niska cena to jednak nie wszystko, co sprawia, że warto zdecydować się na styropian. Jest to przede wszystkim materiał, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Stosując go do ocieplenia garażu, masz pewność, że ciepło nie ucieknie z jego wnętrza. Co więcej, styropian jest lekki i łatwy w montażu, dzięki czemu zastosowanie go pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i przeprowadzić cały proces ocieplenia bez jakichkolwiek przestojów.
Czy styropian ma wady? Tak, ale nie jest ich dużo. Przede wszystkim zarzuca się mu to, że nie jest materiałem naturalnym. Co więcej, podczas wyboru materiału musisz zwrócić uwagę na jego jakość – na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów, które nie posiadają wystarczająco dobrych parametrów izolacyjnych.
Jeżeli chcesz skutecznie ocieplić wnętrze garażu blaszanego styropianem, powinieneś wyłożyć nim ściany blaszaka – wystarczy 3-centymetrowa warstwa, aby uzyskać odpowiedni efekt. Do montażu powinieneś użyć odpowiedniego kleju albo pianki montażowej.
Ciekawą alternatywę dla styropianu stanowi pianka PUR, która jest niezwykle skuteczna w pokrywaniu wszelkiego rodzaju szczelin. Dzięki temu doskonale zatrzymuje ciepło wewnątrz garażu blaszanego i pozwala na utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury – również w sezonie jesienno-zimowym.
Co więcej, izolacja natryskowa jest jedną z najprostszych w stosowaniu – również jej warstwa powinna mieć około 3 centymetrów (a nawet mniej). Jeżeli jednak chcesz skutecznie ocieplić swój blaszak pianką PUR, polecamy kontakt z firmą, która zajmuje się tym na co dzień. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i zyskasz pewność, że izolacja została zamontowana w sposób prawidłowy.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo dobrym rozwiązaniem może również okazać się zastosowanie izolacji na zewnątrz – zwłaszcza, gdy w garażu blaszanym nie ma wystarczająco dużo miejsca. Najlepiej w tym celu zastosować styropian, który może zostać po zakończonych pracach pokryty tynkiem strukturalnym. Dzięki temu warstwa wierzchnia będzie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych.
Pamiętaj również, że takie ocieplenie wymaga zastosowania rusztowania i zwrócenia uwagi na to, by montaż przebiegł prawidłowo – styropian nie powinien np. wystawać poza dach. Dlatego warto w tym przypadku również skorzystać ze wsparcia odpowiedniej firmy dociepleniowej.
Na koniec zebraliśmy 4 najważniejsze aspekty, o które należy zadbać, ocieplając garaż z blachy. Stosując się do nich, zyskasz doskonałe warunki do przebywania wewnątrz obiektu.