Zamknij

Jak stosować nawóz RSM?

artykuł sponsorowany + 00:00, 03.03.2022

Nawóz RSM jest to roztwór saletrzano-mocznikowy. Zawiera on trzy formy azotu:

  • azotanowa (NO3-)
  • amonowa (NH4-)
  • amidowa (CO(NH2)2)

Azot jest bardzo znaczącym pierwiastkiem dla roślin i jest on niezbędnym składnikiem pokarmowym do prawidłowego rozwoju plonów i wzrostu roślin. Jednakże należy go stosować zgodnie z zapotrzebowaniem roślin oraz w odpowiednich terminach wzrostu.

Działanie poprzez stopniowe uwalnianie azotu

Dzięki temu, że nawóz RSM zawiera trzy formy azotu charakteryzuje się łatwą przyswajalnością dla roślin, szybkim działaniem dzięki formie azotanowej i amonowej oraz długotrwałym działaniem dzięki temu, że następuje powolne uwalnianie azotu z formy amidowej. Zapewnia to roślinom stały dopływ azotu w okresie wegetacji.

Nawóz RSM dzięki płynnej formie nadaje się na wszystkich rodzajach gleb oraz jego stosowanie nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych czy wilgotności gleby. Zaletą nawozu jest możliwość nawożenia nawet w okresach suszy, w różnych porach roku lub fazach wegetacji roślin. Płynny nawóz wpływa na dostępność azotu dla roślin bezpośrednio po aplikacji oraz zwiększa przyswajanie azotu.

Rodzaje nawozu RSM

Roztwór saletrzano mocznikowy jest jednym z najtańszych oraz najefektywniejszych nawozów azotowych. Produkowany jest w trzech rodzajach o różnych zawartościach azotu całkowitego dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

Wysoka koncentracja powoduje, że w niskich temperaturach RSM ulega krystalizacji.

  • RSM 32%N krystalizuje w temperaturze 0°C
  • RSM 30%N krystalizuje w temperaturze – 9°C
  • RSM 28%N krystalizuje w temperaturze – 17°C.

Jeśli nastąpi krystalizacja w części płynnej jest tyle mniej azotu ile uległo krystalizacji. Proces przywracania zachodzi w wyniku mieszania roztworu lub najbardziej skutecznie pod wpływem wzrostu temperatury, co powoduje rozpuszczanie kryształów.

Stężenie RSM wzrasta w momencie wyparowania z niego wody, dlatego też, nie należy przechowywać nawozu RSM w zbiornikach otwartych.

Zasady stosowania nawozu RSM

RSM używa się do nawożenia przedsiewnego i pogłównego w uprawie zbóż, rzepaku, buraków, ziemniaków, kukurydzy, na użytkach zielonych oraz w uprawach warzyw i roślin sadowniczych oraz po żniwach, aby wspomóc mineralizację resztek pożniwnych.

Roztwór saletrzano-mocznikowy jest bardzo agresywnym nawozem. Najbardziej wrażliwa na poparzenia jest kukurydza oraz ziemniaki, mniej buraki cukrowe lub rzepak. Największą tolerancję wykazują zboża oraz rośliny łąkowe. Należy uważać na wrażliwość roślin, na niektórych w późnych fazach wzrostu roślin, może powodować fitotoksyczność i poparzenia roślin. Bardzo duże ryzyko uszkodzeń występuje na roślinach uszkodzonych mechanicznie, chociażby przez grad lub działanie maszyn oraz w okresach złych warunków atmosferycznych, takich jak przymrozki, wiatry czy długotrwałe opady deszczu.

Rozpylacze do nanoszenia środków ochrony roślin

Płynna forma nawozu pozwala na użycie opryskiwacza polowego, co powoduje większą mechanizację, co za tym idzie, mniejsze zaangażowanie ludzi oraz mniejsze zaangażowanie sprzętu. Wykorzystanie opryskiwacza zapewnia równomierne rozprowadzenie składników odżywczych na całej powierzchni pola, nawet na skłonach. Idealnie w roli opryskiwaczy sprawdzają się opryskiwacze polowe marki Teejet.

Zasady stosowania nawozu

Wysokoskoncentrowany nawóz RSM należy stosować zawsze w odpowiednich warunkach , tak aby zapobiec negatywnym skutkom dla roślin. Stosowanie zabiegu nawożenia powinno odbywać się:

  • kiedy rośliny są w dobrej kondycji zdrowotnej oraz osuszone z deszczu czy rosy,
  • kiedy temperatura powietrza nie przekracza 20°C (max. 25°C), a wilgotność względna jest większa niż 60% (min. 50%),
  • najlepszą porą na stosowanie nawozów jest wieczór lub dni pochmurne,
  • po zakończeniu oblotu roślin przez pszczoły
  • w sposób ukierunkowany na glebę, która jest właściwym celem nanoszenia nawozu,
  • wykorzystując techniki, które w najmniejszym stopniu powodują zwilżenie roślin przez nawóz RSM, jak chociażby specjalistycznych rozpylaczy wytwarzających ekstremalnie grube krople o możliwie najniższym ciśnieniu roboczym, które w łatwy sposób spływają z roślin lub stosowanie węży rozlewających, które nanoszą RSM bezpośrednio na glebę. Przyswajanie azotu przez rośliny jest natychmiastowe, ponieważ nawóz wsiąka w glebę tuż przy korzeniach, co powoduje zwiększenie efektywności jego działania. Do rozprowadzania nawozów RSM nie powinno się stosować rozpylaczy średnio lub drobno-kroplisty gdyż powoduje to oparzenia roślin.
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%