Zamknij

Jak uprawiać bataty, a jak seler naciowy?

artykuł sponsorowany + 00:00, 22.02.2022

Jeśli posiadasz kawałek działki, uprawa batatów i uprawa selera powinna cię zainteresować. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, przez co nawet początkujące osoby z pewnością sobie poradzą. W artykule tym opisano sposoby ich sadzenia oraz kolejne konieczne do podjęcia kroki, aby móc w efekcie cieszyć się dorodnymi plonami.

Uprawa batatów 

Bataty zamiennie nazywane są jako słodkie ziemniaki. Tak jak zostało to już wcześniej określone, mogą być one uprawiane zarówno na otwartej przestrzeni (działce), jak i w donicach czy szklarni. Pora jednak ich sadzenia nie jest już taka obojętna. Bataty nie lubią przymrozków, dlatego najbezpieczniejszy termin ich sadzenia jest po 15 maja. Nie można również czekać zbyt długo, ponieważ należy wziąć pod uwagę 4-miesięczny okres wegetacyjny. Zbiory powinny odbyć się początkiem jesieni, bo zarówno jak przysadzeniu, tak i tutaj znaczne obniżenie temperatury może spowodować ich uszkodzenie. Warto więc zastanowić się nad uprawą batatów w szklarni, wówczas terminy te są bardziej elastyczne. Ponadto bulwy mogą być sadzone w całości lub po ich przekrojeniu. 

Uprawa batatów [https://agropedia.pl/bataty-uprawa] nie jest skomplikowana, ale warto przestrzegać pewnych zasad i tworzyć im sprzyjające warunki do rozwoju. Jeżeli będziemy uprawiać bataty na działce, to nie ma specjalnych wymagań co do ziemi, ważne jest, tylko aby była ona żyzna, a teren nie był podmokły. Z kolei gdy sadzimy je w doniczce najlepiej przygotować sobie odpowiednią mieszankę, składającą się z ziemi klasycznej oraz piasku. Możemy również kupić już gotowy produkt, którego nie brakuje w supermarketach ogrodniczych. Bulwy najlepiej sadzić w odległości 50-60 cm. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Bataty nie mogą mieć za niskiej temperatury, ponieważ nie zaczną kiełkować. Minimalnie musi wynosić ona 18 stopni Celsjusza. Im wyższa, tym lepiej, bowiem znacznie to przyśpieszy ich wzrost. 

Uprawa batatów wymaga ciepłego klimatu, dlatego tylko od maja do pierwszych chłodniejszych dni jesieni jest ona możliwa. Stanowisko, w którym będą rosnąć te rośliny, powinno być więc dobrze nasłonecznione. W okresie od zasadzenie do zbiorów nie musimy robić nic szczególnego. Warto je odchwaszczać, aby nie blokować im drogi. Uprawa batatów wymaga ona nas jednak regularnego podlewania, o czym nie powinniśmy zapominać. Szczególnie ważne jest to w czasie występowania kilkudniowej przerwy od deszczu. Trzeba to robić z umiarem, aby nie miały za mokro. Ważny jest tutaj tzw. złoty środek. 

Uprawa selera naciowego

Uprawa selera naciowego [https://agropedia.pl/seler-naciowy-uprawa] różni się nieco od uprawy batatów. Chociaż nie jest ona dużo bardziej skomplikowana, to jednak do jego wzrostu potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków, w tym także ziemi. Seler naciowy lubi gleby ciepłe, ale jednocześnie dostatecznie wilgotne. Nie mogą one być również za bardzo wapnowane. Jeżeli decydujemy się na jego sadzenie w doniczce, to gotową ziemię przeznaczoną do jego uprawy możemy kupić w sklepie. 

Sadzenie selera naciowego odbywa się przez rozsadę. W związku z tym już od marca powinniśmy jego nasiona wsadzić do odpowiedniej ziemi (najlepiej przepuszczalnej) i trzymać w temperaturze minimum 18 stopni Celsjusza. Stworzenie mu odpowiednich warunków powinno dać efekt rozwinięcia się liści. Jeżeli pojawią się minimum 2, może przystąpić do rozsady. Obecnie mamy również możliwość kupienia już ich gotowych, przez co nie musimy samodzielnie "bawić się" od początku. Wówczas sadzenie siewek do gruntu powinno odbywać się po I połowie maja. 

Uprawa selera naciowego polega jedynie, tak samo jak w przypadku batatów na jego podlewaniu. Jest to bardzo ważne, aby robić to regularnie. Tutaj również należy znaleźć umiar, tzw. wody nie może być ani za mało, ani za dużo. Jeżeli pojawią się chwasty, to powinniśmy je usunąć, dla lepszego wyglądu. Ponadto seler naciowy potrzebuje wielu składników w znacznych ilościach, np. magnezu. Warto więc zainwestować w odpowiedni nawóz. 

Zbiór selera naciowego możliwy już jest w większości przypadków od czerwca. Jeżeli ścinamy pojedyncze łodygi, one odrastają, dzięki czemu możemy przez całe lato cieszyć się jego świeżością. Ostatnie zbiory powinny jednak nastąpić przed pierwszymi przymrozkami.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%