Zamknij

7 domowych sposobów na poprawę akustyki pomieszczenia

artykuł sponsorowany + 10:48, 26.01.2022 Aktualizacja: 10:49, 26.01.2022

Na komfort codziennego funkcjonowania w domu czy biurze wpływa wiele czynników. Często zwracamy uwagę na odpowiednie wyposażenie, temperaturę czy wilgotność powietrza, jednak równie istotną rolę w tym kontekście odgrywa akustyka pomieszczenia. Chcesz ją poprawić w swoim wnętrzu? W takim razie zapoznaj się z dostępnymi w poniższym artykule domowymi sposobami, które na to pozwolą!

1. Zastosuj sufit podwieszany

Sufity podwieszane mają wiele zalet, m.in. to, że atrakcyjnie się prezentują i umożliwiają schowanie przewodów oraz obniżenie wysokości pomieszczenia. Warto je montować również dlatego, że poprawiają akustykę wnętrza – wyciszają je, tłumią pogłos, pozwalają na lepsze zrozumienie prowadzonych rozmów. Odpowiednio projektując konstrukcję sufitu podwieszanego i stosując prawidłowo wyselekcjonowane materiały do jego wykonania, w zależności od indywidualnych potrzeb i specyfiki pomieszczenia można osiągnąć różne efekty akustyczne.

2. Zadbaj o umeblowanie i dodatki

Meble, dodatki, a nawet dekoracje – wszystkie te elementy mogą służyć poprawie akustyki wnętrza. Czy kupując lampę do salonu, zastanawiasz się, jaki będzie miała wpływ na rozprzestrzenianie się dźwięków? Prawdopodobnie nie, dlatego jeśli następnym razem udasz się do sklepu, pamiętaj, że od zwykłej metalowej lampki o niewielkich rozmiarach jest lepsza lampa z dużym kloszem, najlepiej pomarszczonym i wykonanym z papieru. Aby zmniejszyć pogłos, na parapetach warto postawić doniczki z bujnymi, gęstymi kwiatami, a na oknach zawiesić grube, pomarszczone zasłony. Więcej interesujących informacji na temat akustyki wnętrz można znaleźć w sekcji blogowej na stronie firmy Addictive Sound.

3. Korzystaj z dywanów i poduszek

Jednym z kluczowych elementów wykończenia pomieszczenia, przez które roznoszą się dźwięki, jest podłoga. Często słychać przez nią rozmowy z sąsiednich mieszkań, a nawet odgłosy wykonywania codziennych czynności. Nie da się ukryć, że słuchanie czyichś rozmów czy ściszanie głosu ze świadomością, że ktoś słyszy wypowiadane słowa, jest na dłuższą metę bardzo uciążliwe i irytujące. Na szczęście można łatwo temu zapobiec po prostu poprzez ułożenie na podłodze dywanu – najlepiej dużego, grubego i miękkiego.

4. Układaj poduszki w różnych miejscach

Duże, puchowe poduszki rozłożone w różnych kątach pokoju stanowią przeszkodę dla fal dźwiękowych i redukują pogłos. Poprawiają poziom wyciszenia wnętrza, a do tego mogą być wygodnym, praktycznym i atrakcyjnym oraz tanim elementem wyposażenia pomieszczenia.

5. Zawieś na ścianie tablicę korkową

Wygląda ciekawie, można na niej zawieszać, a przy tym skutecznie wytłumia wnętrze – taka jest tablica korkowa, którą da się wykorzystać jako jeden ze sposobów na poprawę akustyki pomieszczeń. Warto za jej pomocą zagospodarować ścianę

6. Kupuj odpowiednie meble

Pofałdowany zagłówek z miękkich materiałów przy łóżku, wysokie, tapicerowane krzesła o zaokrąglonych kształtach czy miękkie fotele z wybrzuszonymi elementami – każdy z tych sposobów jest dobry na poprawę dźwiękochłonności i parametrów akustycznych wnętrza. Kupując wyposażenie do pokoju czy biura, warto mieć z tyłu głowy, jakie konstrukcje i materiały są pod tym względem najlepsze.

7. Zastosuj ustroje akustyczne

Pułapki basowe, panele, maty, absorbery, parawany czy dyfuzory akustyczne, o których można więcej przeczytać pod adresem https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/dyfuzory-akustyczne/, to wykonane z dźwiękochłonnych materiałów elementy wyposażenia wnętrza poprawiające jego akustykę. Kosztują kilkadziesiąt-kilkaset złotych i przynoszą naprawdę dobre efekty, dlatego warto z nich korzystać.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%