Zakończyły się prace konserwatorskie przy drewnianym krzyżu z figurą Chrystusa z przełomu XVIII i XIX w. Zabytek najprawdopodobniej upamiętnia dawny cmentarz choleryczny.
Wykonano prace konserwatorskie powierzchni krzyża i kapliczki, polegające na ich odczyszczeniu, impregnacji struktury drewna i metalu, uzupełnieniu formy rzeźbiarskiej oraz scaleniu kolorystycznym.
Przeprowadzono też badania dendrologiczne krzyża na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie rozpoznano, że próbka drewna wskazuje na drewno dębu.
Podjęte działania miały na celu zabezpieczenie drewna przed warunkami atmosferycznymi, wzmocnienie jego struktury oraz przekazanie zabytku w jak najmniej zmienionej formie przyszłym pokoleniom
– podkreśla Jan Przybylski, wójt Gminy Gorlice.
Krzyż wygląda na oryginał, posiada dużą wartość historyczną i jest unikatem na terenie województwa małopolskiego. Wpisany jest również do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Wartość prac wyniosła 31 696 zł. Gmina Gorlice otrzymała dotację w wysokości 19 tys. zł z Województwa Małopolskiego na prace konserwatorskie w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski_2023”.
[FOTORELACJA]2863[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Maturę zdało 80 proc. wszystkich tegorocznych absolwent
Brawo Biecz!!!!!!!
Gratulacje
00:18, 2025-07-09
Ostrzeżenie drugiego stopnia dla miejscowości Gorlice i
To jest ostrzeganie czy może zastraszanie?
???
22:15, 2025-07-08
Zmarł biskup pomocniczy senior diecezji ta
Doszło do takich czasów, że do Wiernych przychodzi zawiadomienie z Kurii że mogą udzielić nieobowiązkowo Sakramentu Świętego.
Matka
21:47, 2025-07-08
Zmarł biskup pomocniczy senior diecezji ta
To Nasz Biskup bo pochodził z Bobowej.
On
21:32, 2025-07-08
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz