Zamknij
REKLAMA

W moczu „e-palaczy” wykryto substancje powiązane z rakiem pęcherza

11:46, 22.03.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Specjaliści z University of North Carolina przedstawiają kolejny powód, każący zastanowić się przed sięgnięciem po papierosa.

Po metaanalizie wyników 22 badań zauważyli oni, że w moczu amatorów e-papierosów znajdują się substancje sprzyjających rakowi pęcherza. Niektóre badania wskazały na ich ?wyraźnie podwyższone stężenie".

"Palenie to najważniejszy, związany z zachowaniem, modyfikowalny czynnik ryzyka dla raka pęcherza" - mówi autor badania prof. Marc Bjurlin.

"W literaturze naukowej dostępne są już dowody, zgodnie z którymi ludzie, którzy używają e-papierosów, mają w moczu podobne karcynogeny, jak tradycyjni palacze" - dodaje ekspert.

Choć np. amerykańskie Food and Drug Administration oraz Centers for Disease Control przestrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia ze strony wapingu, to profil bezpieczeństwa e-papierosów nie jest jeszcze jasno określony - zwracają uwagę naukowcy.

I dodają, że długotrwałe działanie wykrytych tam substancji zwiększa ryzyko raka pęcherza.

?Najważniejsze skutki związane z używaniem e-papierosów związane są z płucami. Nie zobaczymy ubocznych skutków działania tych i innych karcynogenów przed upływem dłuższego czasu? - wyjaśnia prof. Bjurlin.

Analiza miała kilka ograniczeń, m.in. fakt, że badane populacje były dość różnorodne i w niektórych badaniach brały udział osoby palące zarówno zwykłe papierosy, jak i używające e-papierosów. To sprawiało trudności w ocenie, skąd pochodziły rakotwórcze substancje.

Mimo tego prof. Bjurlin przestrzega: "Choć nie ma jasnego przypadku łączącego waping i raka pęcherza, może być uzasadnione podejrzenie, że kilka dekad ekspozycji na tego typu substancje osoby stosujące e-papierosy będą narażone na raka pęcherza".

Wyniki analiz przedstawiono w piśmie "European Urology Oncology". Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-03/ulcc-euh031920.php

https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2588931120300298

mat/ zan/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

PolakPolak

6 0

Kto sponsorował badania? To powinno być na samej górze, nad wynikami "badań". Za KAŻDE badania KTOŚ płaci. A skoro PŁACI to WYMAGA. 12:23, 22.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawdaPrawda

0 0

Takie badania to ja sam mogę zrobić i napisać w Internecie... badania nie żetelne...
Śmiech na sali... wiem że rząd chce sobie *%#)!& akcyzę 0.55gr na 1ml Ale bez przesady wszystko się zaczęło od tego roku nawijka na e-papierosa A wcześniej nic dopiero teraz podejrzane to jest strasznie i te reportaże w TVP co tą dziewczynę opłacili żeby powiedziała że zachorowała przez "e-papierosa" widać nawet po niej że nie była chora normalnie mówiła i oddychała i to nie jest do uwierzenia z tym co ona mówiła bo nawet sensu tego nie miało albo inne reportaże o e-papierosach oni tak je zrobili że powycinali tak żeby poszło po ich myśli i są urywki z rozmów więc sorry dziennikarze i inni z mediów Ale to co piszecie to nie ma żadnego sensu 💩🙂 16:49, 26.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%