Dotychczas cechę, taką jak nadmierna pewność siebie, badano głównie w odniesieniu do osób dorosłych i przypisywano biznesmenom, bankierom czy lekarzom. Teraz okazuje się, że tendencja do podejmowania ryzyka i przeceniania własnych możliwości pojawia się już we wczesnym dzieciństwie.
"Sporo naszej wiedzy na temat wydawania sądów i podejmowania decyzji pochodzi z badań na dorosłych uczestnikach, a nie ma powodu sądzić, że ludzie rozwijają tego typu wszechobecne iluzje poznawcze dopiero w dorosłości" ? komentuje dr Piehlmaier ze Szkoły Biznesu Uniwersytetu Sussex.
W ramach badania kilkuletnie dzieci brały udział w karcianej grze o hazardowym charakterze. Miały możliwość wybierania kart z dwóch talii - jednej dającej szansę na dużą wygraną, ale i równie dużą stratę (bardziej ryzykowna opcja) i drugiej zapewniającej mniejszy, ale bardziej stabilny zysk (mniej ryzykowna opcja). Dzieci mogły zyskiwać lub tracić naklejki.
"Dziecięca gra hazardowa (Children's Gambling Task) bardzo przypomina uproszczoną wersję rynków finansowych z relatywnie bezpiecznymi opcjami, zapewniającymi niską, lecz w miarę stabilną stopę zwrotu, i aktywami wysokiego ryzyka, obiecującymi wysoki zysk w krótkim czasie z możliwością poniesienia poważnych strat" ? porównuje autor eksperymentu.
Po każdej grze maluchy miały za zadanie stwierdzić, czy - ich zdaniem - w następnej rundzie wygrają więcej, tyle samo czy mniej naklejek niż w poprzedniej.
Większość dzieci konsekwentnie przeceniała swoje możliwości ? wierzyła, że może wygrać więcej.
"Ogromna liczba powtórzeń, nauki, informacji zwrotnych w badaniu nie zmniejszyła u większości uczestników nieuzasadnionej wiary w sukces. Nawet po ponad 60 rundach, gdy dzieci widziały już, że ich wygrana raz rośnie raz maleje, co trzecie dziecko nadal uważało, że może osiągnąć wynik lepszy niż w 50 poprzednich rundach" ? mówi dr Piehlmeier.
Nieco lepiej radziły sobie dziewczynki, które przeważnie postępowały mniej ryzykownie. Ich zachowanie było jednak nieprzewidywalne, bo gdy gra szła im dobrze, stawały się nadmiernie pewne siebie, a gdy przez jakiś uzyskiwały gorsze wyniki, traciły wiarę we własne możliwości.
Mimo to pod koniec eksperymentu zbyt pewnych siebie dziewczynek było relatywnie więcej niż zbyt pewnych siebie chłopców. To ciekawe, bo zazwyczaj uważa się, iż nadmierna pewność siebie to cecha typowo męska.
O badaniu można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1038/s41598-020-61078-z. (PAP)
ooo/ ekr/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Snajper Glinika w 2. lidze: wyjątkowy moment
Super sprawa,szkoda że za darmo.. Bo GKS mógł na nim zarobić .. Gdzie byli agenci ? Glinik mógł by nowych sprowadzić. Niech się rozwija i super ze poszedł wyżej.
Kibic
02:47, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Czy ktoś może tym eko-świrom wytłumaczyć zależności w energetyce !OZE jest chwilowym uzyskiem bez możliwości szybkiej kompensacji w systemie energretycznym!!!!!Bez stabilnych trwałych źródeł energii elektrycznej cała ta zielona ekologia pada na pysk!!!!Ogarnijcie się eko świry!!!!!
NOL
21:47, 2025-07-05
Uczeń Kromera finalistą olimpiady o św. Maksymilianie
Gratulując wygranej rywalizacji ale co władze świeckie mają wspólnego z kościelnymi funkcjonariuszami?
To nie nie parafialn
21:25, 2025-07-05
Główny inspektor pracy: skrócenie czasu pracy to na dzi
Jestem za pilnym skróceniem czasu pracy dla wszystkich, tygodniowo do zero godzin i zero minut.
Kandydat PO.
18:53, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz