Zamknij
REKLAMA

Zielone litery na białym tle. Od dziś nowe tablice rejestracyjne

15:15, 11.07.2019 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj
REKLAMA

Dziś wchodzą w życie zmiany w prawie o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację.

Profesjonalna rejestracja pojazdów ma umożliwić legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami. Będzie można wykorzystać jeden numeru rejestracyjny dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu i wizyty w urzędzie. Litery i cyfry na nowych tablicach są w kolorze zielonym na białym tle.

Mniej obowiązków dla firm

Zmiany w przepisach mają uprościć działalność firm, zwolnić je z części obowiązków administracyjnych. Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce, zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione, np. Instytut Transportu Samochodowego lub jednostki badawcze producentów.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o wydaniu blankietu i tablic rejestracyjnych podejmie po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Opłaty

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta - osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Litery i cyfry na nowych tablicach będą w kolorze zielonym na białym tle

Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Miro.Miro.

1 2

Jednym słowem... PROFESJONALNIE. 08:11, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz