Zamknij
REKLAMA

Gorlice. Kto wie, czym był ten betonowy słupek w centrum miasta? [ FOTO ]

11:06, 14.06.2022 | .
Skomentuj fot. Gorlice24 / Piotr Boczoń
REKLAMA

W Gorlicach mamy wiele ciekawych miejsc. Niektóre niestety zostały zapomniane, zaniedbane i można śmiało powiedzieć - przeszły już do historii. Jednym z takich punktów na mapie miasta jest betonowy "słupek" ze zdjęcia. Kto wie co to było?

Mowa o terenie przy skarpie nad ulicą Legionów, na tyłach Domu Nauczyciela, pomiędzy Bazyliką, a Dworem Karwacjanów. Kiedyś dużo osób wybierało się w to miejsce na spacer podziwiać panoramę miasta. Dopóki drzewa i zarośla tych widoków nie przesłoniły. 

Obiektem przyciągającym mieszkańców był tutaj również zegar słoneczny ufundowany przez jednego z mieszkańców miasta. Wspomniany betonowy słupek to właśnie pozostałość po nim. Postawiony został na przełomie lat 80 i 90-tych (informacja niepewna!) niestety stosunkowo szybko przeszedł do historii. (Jeżeli ktoś posiada dokładniejsze informacje lub zdjęcia bardzo prosimy o kontakt: [email protected])

Dziś to miejsce wręcz zniechęca do odwiedzin. Stało się swoistym szaletem miejskim. Łatwo trafić tu nawet odchody. Nie brakuje też rozrzuconych butelek po alkoholu.

A mogłoby to być jedno z ciekawszych miejsc w mieście. Na wzór punktu widokowego przy ulicy krętej, obok działającego gnonomu idealnie by tu pasowała chociażby niewielka platforma widokowa.

Urząd Miejski niestety nie może z tym fantem nic zrobić. Działka, na której znajduje się pozostałość Gnomona nie należy do miasta - jest terenem prywatnym. Zaniedbana i niekoszona stwarza miejscówkę dla "gorlickiego towarzystwa promilowego". Czy kiedyś właściciel terenu zdecyduje się zmienić ten stan rzeczy, tego nie wiemy.

Gorlicki zegar słoneczny - kiedyś były plany...

W czasie, kiedy szykowano się do wielkiej rewitalizacji Gorlickiej Starówki były plany, aby w mieście pojawił się nowy zegar. Projekt rewitalizacji obejmował budowę parku edukacyjno-wypoczynkowego "Kopernik" - na terenie dawnego przedszkola przy ulicy Kopernika.

Tam miał zostać umieszczony nowy, duży Gnomon. Obiekt miał być wyjątkowy, symbolizujący Słońce, a wokół niego rozciągać się miały alejki w formie pierścieni - orbit planet naszego układu. Co z tego powstało - wszyscy wiemy, a temat parku jest materiałem na osobny artykuł. 

[FOTORELACJA]1712[/FOTORELACJA]

Zegar słoneczny miał znajdować się w parku "Kopernika". Grafika: Pracownia Architektury BRATANIEC.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

zegarnikzegarnik

3 1

Dawno temu chodziłem tam z psem ale teraz juz strach zwlaszcza wieczorem 11:49, 14.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

9 1

A czy miasto nie może wykupić działkę od prywatnego właściciela i odpowiednio zagospodarować? 12:59, 14.06.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

gorliczaningorliczanin

3 1

Miasto akurat sprzedaje co sie da , a nie kupuje niczego !!! 06:58, 15.06.2022


KrzKrz

0 0

No tak, miasto... Bo nie ma na co publicznych pieniędzy wydawać. To, zdaje się teren związku, niech się nauczyciele nauczą (sami) jak dbać o swoją reprezentacyjna nieruchomość. 15:24, 16.06.2022


adam1adam1

1 1

"Krz", nie popieram nadmiernego wydawania publicznych pieniędzy, które miasto rozrzuca na prawo i na lewo. W tym przypadku jest jednak wyjątek. Moim zdaniem zarówno park, rynek jak i ta skarpa powinna być własnością miasta , a nie osób prywatnych. Przy dobrze prowadzonych rozmowach teren ten można zakupić za równowartość około 1-2 koncertów Maryli na Dniach Gorlic. 17:43, 19.06.2022


JedenzgorliczanJedenzgorliczan

6 1

Szkoda tego miejsca, może zawnioskować w ramach budżetu obywatelskiego o wykup i zagospodarowanie....
14:37, 14.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pol44pol44

5 0

tu miał być początek kolejki linowej do parku miejskiego, krzesełkowej po dwa miejsca jak kiedyś w Chorzowie ale nadeszły zmiany.. 19:18, 14.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 0

W 1984 ten zegar nie był już młody... 08:11, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BacaBaca

0 0

Może by tak zapytać ratuszowego zegarmistrza on wie wiecej, ja przypominam sobie że na otywarciu grała nawet orkiestra dęta z Glinnika a zegar usytuowany na prywatnej działce przez sponsora i w dodatku w cieniu starych drzew. 17:11, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%