Zamknij

Czy możemy „produkować” alkohol w domu? I ile to jest „na własny użytek”?

10:09, 07.06.2023 . Aktualizacja: 10:23, 07.06.2023
Skomentuj fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock

Przepisy w tej kwestii są niezmienne od wielu lat. Produkcja bimbru nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest w Polsce prawnie zabroniona. I nie ma czegoś takiego, jak produkcja na „na własny użytek”, bo ile to by miało być? 


W naszym kraju wytwarzanie alkoholu etylowego jest dozwolone jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najpierw jednak trzeba spełnić szereg warunków dotyczących kontroli jakości, bezpieczeństwa i spraw związanych z akcyzą. Wymogi są bardzo rygorystyczne, a cała procedura – skomplikowana.

Do gorlickich policjantów bardzo rzadko docierają zgłoszenia dotyczące nielegalnej produkcji bimbru, zwanego też księżycówką czy piwniczanką. Sąsiad musiałby zwyczajnie donieść na sąsiada, żeby mundurowi zapukali do jego drzwi. 

Co ciekawe każdy z nas „sprzęt” do wytwarzania bimbru może mieć w domu, przecież z powodzeniem funkcjonują sklepy z taką „aparaturą”, ale już używanie jej do produkcji alkoholu jest nielegalne. To jak z samochodem: można być właścicielem i nie mieć prawa jazdy.

Inaczej sprawa wygląda na przykład z winem, bo hobbystyczne wytwarzanie tego trunku jest dozwolone. Tak samo jest w przypadku nalewek, jeśli do ich produkcji używamy wódki pochodzącej z legalnych źródeł. Ba! Nawet produkcja samej wódki jest dozwolona, o ile wykorzystujemy spirytus z akcyzą.

Za to warto pamiętać, że żadnym z alkoholi produkowanych w domowym zaciszu nie wolno handlować.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%