Zamknij

Oszustwo na wnuczka nadal działa. 88-letnia gorliczanka straciła wszystkie swoje oszczędności

13:53, 02.06.2023 . Aktualizacja: 15:47, 02.06.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne/pixabay.com fot. ilustracyjne/pixabay.com

Wczorajszego popołudnia (1 czerwca) do gorlickich mundurowych zgłosiła się kobieta oszukana metoda na wnuczka. Złodzieje wyłudzili od 88-latki 16 tys. złotych i biżuterię wartą cztery tysiące złotych. Policjanci odebrali wczoraj kilka zgłoszeń od mieszkańców, od których oszuści w ten sam sposób próbowali wyciągnąć pieniądze.


Schemat działa oszustów był dokładnie taki sam, jak zawsze: telefon od przerażonej młodej kobiety, która prosi babcię o pomoc, bo spowodowała wypadek i jedynym sposobem na uniknięcie więzienia, jest wpłacenie kaucji. 

Gorliczanka, nie wiedziała za bardzo z kim rozmawia, ale głos w słuchawce sugerował jej wnuczkę mieszkającą w Katowicach. Seniorka zaczęła dopytywać, czy rozmówczyni to jej ukochana wnusia, a oszustka błyskawicznie złapała trop. 

Niestety kobieta chcą pomóc swojej wnuczce przekazała wszystkie swoje oszczędności trefnemu policjantowi, który odebrał gotówkę od 88-latki.

Kobieta dopiero po fakcie zorientowała się, że została oszukana i natychmiast zgłosiła się do mundurowych. 

Policjanci alarmują, że wczoraj prób takich oszustw było co najmniej kilka, a dodatkowo mieszkańcy zgłaszali próby oszustw na bankiera, podającego się za pracownika panku i próbującego wyłudzić dane do logowania na rachunek bankowy.

Mundurowi apelują o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego, dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

Zachowaj czujność

Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

DonekDonek

12 0

To się nigdy nie skończy xd 14:28, 02.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgolkaIgolka

3 10

Ciekawe co ta babcia pojadła ze tak fantazja weszła głęboko 15:13, 02.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CccccCcccc

4 7

Zastanawiam się skąd wiecznie narzekajacy emeryci maja takie kwoty 18:15, 02.06.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Adaś Adaś

6 1

Może odkładali każdy grosz przez całe życie 06:34, 03.06.2023


KygyryKygyry

4 1

A policija ma w d... i sprawa zostanie umorzona. 05:57, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

6 1

Jeszcze raz powtarzam: gdyby ktoś z nas zdzwonił z pogróżkami do prezydenta, premiera lub innej ważnej osoby w państwie to po 15 minutach byłaby u nas policja i wszystkie służby 3-literowe. W przypadku telefonicznego oszustwa 'na wnuczka' państwo nasze nie robi nic. 12:02, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KataniKatani

6 0

Nic nie dadzą żadne apele dopóki rodzina nie odłączy babci telefon stacjonarny. Niestety babcie boją się telefonów komórkowych i zmiany numeru bo szwagierka Krysia się nie dodzwoni. Oszuści bazują na starych książkach telefonicznych, gdzie są podane adresy. Dawniej wybierali pozaepokowe imiona i dzwonili do Bronisławy, Mieczysława itp. dzisiaj jeżeli dodzwonią się na jakikolwiek stacjonarny mają pewność, że rozmawiają ze starszą osobą, bo tylko takie dziadki jeszcze mają te numery. Zwykle dzwonią z zagranicy, bo dziadkom nie wyświetla się numer dzwoniącego, dlatego polska policja ma związane ręce z namierzeniem takiego oszusta. 14:07, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DżinDżin

1 0

Metoda na wnuczka jest ciagle groźna, jesli możecie, uświadamiającej osoby starsze. Metod oszust jest wiele, bądźcie wyczuleni na próbę wyciagnięcia Waszego adresu e-mail czy próbę pomocy w zalogowaniu do konta e-mail czy bankowości. A w szczególności jesli ktoś chce Wam wyslac link np. do zalogowania czy aukcji. Możecie sie spotkać z telefonem z banku, firmy od bitcoin, aukcji internetowych czy choćby pomocy technicznej ale bedzie to próba oszustwa. 16:53, 04.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgataxAgatax

1 0

Oszustwo na wnuczko działa ,apele nie działają. 20:29, 04.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%