Zamknij
REKLAMA

Odszedł Zygmunt Adamkiewicz

12:05, 29.03.2020 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj
REKLAMA

Smutna informacja dotarła przed chwilą do Redakcji GORLICE24.pl, dziś zmarł Zygmunt Adamkiewicz na co dzień mieszkający w Krakowie poeta urodzony w Bystrej. Miał 74 lata

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Zygmunt Adamkiewicz urodził się 12 października 1945 r. we wsi Bystra i tam też uczęszczał do podstawówki. Później rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kromera w Gorlicach. Tak wspomina ten czas:

Przez pierwsze 2 lata przemierzałem na piechotę ok. 10 km, aby dotrzeć punktualnie do szkoły. W tym czasie nie było dobrej szosy i do wsi nie dojeżdżały autobusy… A w szkole nigdy nie lubiłem matematyki, za to lubiłem język polski. Coraz częściej pisałem wiersze i to nawet na zamówienie. Szczególnie podobały się te okolicznościowe, na specjalne wydarzenia i rocznice, napisane dla członków rodziny. Tworzyłem też teksty piosenek, do których komponowałem melodie. Nut nie znałem, dlatego zazdrościłem mojemu bratu, że się uczy w szkole muzycznej.

Po maturze, podjął studia pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów należał do Studenckiego Teatrzyku Piosenki UJ „Sowizdrzał”, był także solistą w Zespole Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”. Po studiach podjął pracę w szkolnictwie, pełnił m.in. funkcję wicedyrektora w Zespole Szkół zawodowych nr 1, Później pracował jako pedagog szkolny w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1. Pracował także w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli jako metodyk do spraw wychowania.W ostatnich latach pracy zawodowej pełnił funkcję wicedyrektora we wspomnianym wcześniej krakowskim "mechaniku". 

 Od zawsze lubił pisać. Najpierw do szuflady, by w 1985 roku opublikować swój pierwszy wiersz w tygodniku Dunajec. 

Już na emeryturze postanowił spełnić swoje marzenie z dzieciństwa. Jak wspomniał w wywiadach swego czasu chciał zostać aktorem i poniekąd się udało. Zagrał kilka ról drugoplanowych w serialach „Detektywi”, „W11” czy „Anna Maria Wesołowska” oraz epizody w innych filmach. Jak mówił była to przygoda jego życia.

Zygmunta Adamkiewicza będziemy pamiętać, jako wspaniałego pedagoga, wybitnego poetę, autora ciepłych wierszy, których wydał  5 tomików. Wydał także książkę pt."Brama". Z okazji 145 lecia Szkoły Podstawowej w Bystrej Zygmunt Adamkiewicz napisał słowa do nowego hymnu szkoły, którego uroczysta premiera miała miejsce 14 października 2015 roku. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

TamtaramTamtaram

5 2

Nie dzisiaj tylko wczoraj 12:57, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MałgorzataMałgorzata

11 1

Odszedł wspaniały, uzdolniony, pracowity człowiek. żal. Dziękuję za publikację nagrania- nie znałam. 13:51, 29.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaRRamBaKaRRamBa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GorliczaninGorliczanin

4 0

Spoczywaj w pokoju wujku . 17:35, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ABCABC

4 0

Wzruszający teledysk poetycki Górala beskidzkiego 17:38, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA