Zamknij

Mieszkaniec Ołpin stracił 1000 zł. Został oszukany tzw. metodą na BLIK-a

14:44, 04.03.2020 Jarosław Rozpłochowski Aktualizacja: 17:48, 04.03.2020
Skomentuj

Mieszkaniec Ołpin stracił 1000 zł, bo chciał pomóc znajomemu w opłaceniu jego rachunków. Za pośrednictwem komunikatora podał mu kod BLIK. Później okazało się, że pod znajomego podszył się oszust, który przejął jego profil na portalu społecznościowym.

[ALERT]1583329381761[/ALERT]

Internetowi oszuści sięgają po coraz nowsze metody działania. Wykorzystując ogromną popularność serwisów społecznościowych wyłudzają pieniądze za ich pośrednictwem. Coraz częściej włamują się na konta na tych serwisach i podszywają pod ich właścicieli. Przed takimi sytuacjami przestrzegaliśmy już wcześniej, jednak gorliccy policjanci ciągle odnotowują tego typu przestępstwa. Jedną z ofiar tej metody, która 3 marca 2020 roku straciła 1000 złotych, stał się mieszkaniec powiatu tarnowskiego.

Mężczyzna za pośrednictwem popularnego komunikatora otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod jego znajomego, z prośbą o pomoc w opłaceniu rachunków za pośrednictwem BLIK-a. Nic nie podejrzewający mężczyzna przekazał kod BLIK, ufając, że pomaga znajomemu. W ten sposób stracił 1000 złotych.

Przestrzegamy, że przestępcy włamują się i przejmują konta na portalu społecznościowym. Następnie za pomocą komunikatora wysyłają do znajomych właściciela konta prośbę o udostępnienie kodu BLIK. Zazwyczaj chodzi o kwoty rzędu kilkuset, do tysiąca złotych, a przestępcy podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela lub mają chwilowe kłopoty z dostępem do własnego rachunku. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy w sklepie lub przez Internet. Wprawdzie, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale będąc w przeświadczeniu, że pomaga znajomemu w potrzebie, robi to bez zastanowienia.

Apelujemy do osób, które korzystają z płatności BLIK-iem, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Najprostszą metodą jest po prostu zatelefonowanie do znajomego. Rozmowa taka zajmuje kilkadziesiąt sekund, a my zyskujemy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i że to właśnie jemu przekazujemy pieniądze.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MohammedMohammed

9 2

Jak *%#)!& to stracił ??? 17:58, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DoctorDoctor

0 0

Został oszukany..... A czy dzwonił do tego niby znajomego co chciał KOD BLIK ??? ... CZY POTWIERDZIŁ ZE TEN TO TEN.
GDZIE MÓZG.... WSPÓŁCZUJĘ ALE GDZIE MYŚLENIE LOGICZNE
LUDZIE UWAŻAJCIE, WERYFIKUJCIE, SPRAWDZAJCIE.... nim głupotę zrobicie 00:34, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%