Zamknij

Rocznik 2000 przed Komisję Kwalifikacji Wojskowej marsz!

13:54, 04.02.2019 Agnieszka Przybyłowicz Aktualizacja: 14:04, 04.02.2019
Skomentuj

W województwie małopolskim rozpoczęła się dzisiaj kwalifikacja wojskowa.  Przeprowadza ją Wojewoda Małopolski przy współudziale Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, starostów, prezydentów miast na prawach powiatu, wójtów i burmistrzów.

Kwalifikacja wojskowa to jeden z tych obszarów, który realizowany jest cyklicznie w kolejnych latach, przy zaangażowaniu wielu podmiotów organizujących, a następnie przeprowadzających kwalifikację wojskową. Od 4 lutego rusza taka kwalifikacja na terenie naszego województwa, potrwa ona do 26 kwietnia. Kwalifikacja ta przeprowadzana będzie przy zaangażowaniu Wojskowych Komend Uzupełnień, które nadzoruje Wojewódzki Sztab Wojskowy. Tu chciałem podkreślić bardzo dobrą i sprawną współprace z panem płk. Marcinem Żalem, Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie jeżeli chodzi o realizację nie tylko tego zadania ale wielu innych zadań, które dzieją się w ciągu całego roku. Doceniam także zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie i organizację ze strony przedstawicieli małopolskich samorządów – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Małopolska obronna

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby podlegające temu obowiązkowi oraz te, które zgłaszają się w trybie ochotniczym – wprowadzane są do ewidencji wojskowej, otrzymują wojskowy dokument osobisty (czyli tak zwaną książeczkę wojskową). Ustalane jest także wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony.

Stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.  Głównym zadaniem organizowanej co roku kwalifikacji wojskowej jest określenie wezwanym osobom zdolności do czynnej służby wojskowej oraz założenie ewidencji wojskowej. W ewidencji tej gromadzi się informacje o osobach, które w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa mogą zostać powołane do służby wojskowej – wyjaśniał płk. Marcin Żal, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Rocznik 2000

Obecnie obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy przede wszystkim osób urodzonych w roku 2000. Do powiatowych komisji lekarskich zostaną także wezwane osoby urodzone w latach wcześniejszych jeżeli nie posiadają do tej pory określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia. 

W województwie małopolskim kwalifikacji wojskowej podlega w tym roku – 18579 mężczyzn urodzonych w roku 2000 oraz 2818 mężczyzn roczników starszych. Kwalifikacja wojskowa dotyczy także kobiet. Są to ochotniczki, które zgłosiły swoją chęć poddania się takiej kwalifikacji oraz osoby posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. W tym roku jest to 369 Małopolanek.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

ROBIROBI

13 4

Pamiętać trzeba że z niewolnika nie ma pracownika 17:58, 04.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

swójswój

7 9

niech przynajmniej zapoznają się z działaniem, ak 47 bo bieda nam 19:52, 04.02.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mjrmjr

6 8

Gratulacje! Widzę że Ty nie masz zielonego pojęcia skoro mówisz "AK-47" - nie ma czegoś takiego. 19:56, 04.02.2019


SwójSwój

5 3

Panie major zapoznaj się z historią powstania tegoż karabinka z postępem modernizacji naszej armii podejrzewam że tylko takie są na magazynach 07:41, 05.02.2019


~~~~ja~~~~ja

6 1

@mjr "kałasznikow" nadal jest najpopularniejszą bronią na świecie a u nas choć jest wycofywany (zastępowany przez beryl) to jednak jest coś takiego. 09:34, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GussiGussi

7 4

Komisja w ogóle nie powinna istnieć. Na cholerę przypisywać komuś kategorie, czy może iść do wojska czy nie. Jak będzie wojna, to każdy będzie bronił swojego kraju, bez względu na kategorię, niepełnosprawność, a pozostali, jak będą chcieli to i tak uciekną i to właśnie Ci z najlepszą kategorią.

Jeżeli ktoś chce iść do wojska, to się zgłasza do konkretnego miejsca i tam przechodzi wszystkie egzaminy. A takie patrzenie ten może, tamten nie może, ten ma taką kategorię, a tamten taką jest bez sensu. Szkoda czasu tych ludzi i chłopaków.

Tyle w temacie. 15:05, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

goscgosc

5 6

"Jak będzie wojna, to każdy będzie bronił swojego kraju..." - jaaassneee - każdy, oprócz tych co jak najszybciej dadzą dyla ;)
Sorry... ale nie masz bladego pojęcie o czym piszesz. 16:33, 05.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GussiGussi

4 3

Doczytaj do końca, co piszę... Błagam, czytanie ze zrozumienie nie boli... "a pozostali, jak będą chcieli to i tak uciekną i to właśnie Ci z najlepszą kategorią."

I nie mów mi, że nie mam bladego, bo nie wiesz co mówisz... 19:39, 05.02.2019


0%