Zamknij
REKLAMA

Małastów. Cmentarz wojenny nr 66 powoli odzyskuje dawny blask

14:42, 10.07.2019 | Jarosław Rozpłochowski
REKLAMA
Skomentuj

Zabytkowa nekropolia znajduje się pod patronatem honorowym Komendanta KaOSG od 2016 roku. Od czasu objęcia pieczą miejsca pochówku, Strażnicy Graniczni wykonali szereg prac renowacyjnych i porządkowych. 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Oprócz systematycznego odkrzaczania i wykaszania terenu, odbudowana została część ogrodzenia z ciosanego kamienia oraz obelisku cmentarnego. Pomalowane zostały również żeliwne krzyże oraz zabezpieczono przed wodą betonowe daszki ogrodzeniowe. Funkcjonariusze SG wykonali również nową furtkę wejściową na cmentarz. Wszystkie prowadzone prace zostały wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków w oparciu o dokumentację historyczno-odtworzeniową.

Obecnie trwają pracę nad usytuowaniem na cmentarzu wielkiego drewnianego krzyża. Wykonana z modrzewia konstrukcja o wysokości 5,5 m i rozpiętości ramion 2,2 jest już praktycznie na ukończeniu.  Wczoraj funkcjonariusze KaOSG wykonali fundament pod krzyż. Przy okazji zadbali o odpowiednie odwodnienie dolnego muru cmentarnego, który niebawem również będzie wymagał interwencji. Usytuowanie krzyża na cmentarzu wojennym nr 66 w Małastowie nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Przypomnijmy, że szlak cmentarzy wojennych z okresu I Wojny Światowej, położonych na terenie powiatu gorlickiego obejmuje 83 miejsca pochówku. Spoczywają tam żołnierze trzech walczących armii, w szeregach których byli żołnierze z Austrii, Polski, Niemiec, Rosji, Węgier, Czech, Serbii, Bośni, Słowacji, Ukrainy i Żydzi. Szczególnie tragiczny był los Polaków, którzy zmobilizowani do trzech zaborczych armii walczyli tu często przeciw sobie.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

NemoNemo

11 3

Wspaniali ludzie.❤️ 16:39, 10.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone