Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów. Zagłosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat. Na zwycięskie zadania realizowane w 2026 roku ZWM przeznaczył 16 mln złotych. Głosowanie trwa do 13 czerwca.
Za sprawą Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Małopolanie kształtują najbliższe otoczenie i decydują, jakie zadania będą realizowane. Do tej pory dzięki poprzednim edycjom udało się zrealizować 377 projektów m.in. zakup defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatu i mebli ogrodowych dla czytelników biblioteki, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich, czy zorganizować zajęcia dla dzieci i seniorów, a także wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne.
W tym roku Małopolanie będą mogli wybierać spośród 218 pomysłów: 42 zadań ogólnowojewódzkich i 176 regionalnych, w tym 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, wśród których znalazły się także projekty z naszego regionu:
► Szkoła Dobrych Relacji – Warsztaty Przeciwdziałania Przemocy i Rozwoju Kompetencji Społecznych w Gminie Dobra
► FutboLove Talenty w powiatach: gorlickim i nowosądeckim
► MAŁOPOLSKA KOCHA SIATKÓWKĘ – wsparcie szkółek i klubów siatkarskich z regionu Małopolska Południowa.
► Ogólnodostępne defibrylatory AED na remizach OSP
Szczegółowe informacje o projektach dostępne są TUTAJ.
Karta do głosowania do samodzielnego wydruku oraz platforma do oddania głosu elektronicznego, a także regulamin znajdują się TUTAJ.
Oddać głos można do 13 czerwca. Warto pamiętać, że każdy Małopolanin ma do dyspozycji dwa głosy:
► Jeden na zadanie ogólnowojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa.
► Jeden na zadanie regionalne – na te zadania możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Południowa, oddać głos mogą tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.
W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy.
Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne – wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie uznany za ważny.
Są trzy sposoby na zagłosowanie:
► Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl;
► Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania);
► Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków- Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu, Tarnowie, Miechowie, , Nowym Sączu Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, lub w Zakopanem.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie!
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem głosowania jest głosowanie elektroniczne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową bo.malopolska.pl, wypełnić podstawowe dane osobowe i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć na jakie projekty chce się oddać swój głos. Szybko i wygodnie!
Warto pamiętać, że możliwe jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).
Wyniki 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy jesienią – Zarząd Województwa Małopolskiego przyjmie listę zwycięskich zadań do 7 października 2025 r. Zwycięskie zadania będą mogły być realizowane od początku 2026 r.
Małopolanie składali zadania do 8. edycji BO WM przez cały październik. Zgłosili 296 zadań – 262 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy walczy teraz 218 z nich.
W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, (12) 12 61 60 524, e-mailowy: [email protected].
Źródło info: umwm.malopolska.pl
Gmina Bobowa. Wstrzymany ruch kolejowy. Śmierć mężczyzn
Kazdy Pijak ginie smiercia kararucha i tak sie sami eliminuja.
Koles
20:38, 2025-05-21
Gmina Bobowa. Wstrzymany ruch kolejowy. Śmierć mężczyzn
wieczny odpoczynek
rysio
20:07, 2025-05-21
Gorlicka drużyna pokazała klasę! Uczniowie Ekonomika na
Gratulacje dla Pana Grzegorza🥰
gorliczanka
20:05, 2025-05-21
Gmina Bobowa. Wstrzymany ruch kolejowy. Śmierć mężczyzn
Pewnie jakis znowu pijak.
xxx
19:20, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz