W piątek (6 października) w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy malarstwa "Forma i kolor" Juliusza Joniaka. Ekspozycja będzie prezentowana do wtorku (7 listopada br.). Ideą obecnej wystawy jest przypomnienie bogatej i zróżnicowanej twórczości Juliusza, która wpisuje się w nurt ważnych dokonań w powojennej sztuce polskiej.
Juliusz Joniak (1925 - 2021) był uznanym malarzem, kontynuatorem tradycji polskiego koloryzmu i cenionym profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1945-1949 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Czesława Rzepińskiego i Konrada Srzednickiego, dyplom uzyskał w 1955 roku. Od 1950 roku pracował jako pedagog na macierzystej uczelni, a od 1980 roku był jej profesorem.
W latach 1978-1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, w latach 1981-1987 był prorektorem ASP. Brał udział w licznych wystawach w kraju (m. in. w Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze, cykliczne wystawy w Pałacu Sztuki w Krakowie) i za granicą (Biennale w Wenecji, 1952; ekspozycje w Lipsku, Sofii, Pradze, Bratysławie, Nancy, Bolonii, Barcelonie, Madrycie, Helsinkach, Montrealu, Bergen, Bayreuth, Atenach, Salonikach), zdobywając nagrody, uznanie krytyki i grono miłośników swojego malarstwa.
fot. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
We wczesnym etapie twórczym Juliusz Joniak malował kompozycje geometryzujące, w których skupiał się zarówno na kolorystycznych doświadczeniach kapistów, jak i na poszukiwaniach własnych rozwiązań malarskich związanych z konstrukcją i formą obrazu, bliskich syntetycznemu kubizmowi. Te wczesne pejzaże, martwe natury, cykle prac Okna, Wnętrza, Kalejdoskop, Znaki na niebie, jak i pastisze malarstwa dawnego, pozostają dzisiaj mniej znane szerszemu gronu odbiorców sztuki.
[FOTORELACJA]2553[/FOTORELACJA]
Źródło info: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz