Zamknij

Rusza głosowanie w gorlickim budżecie obywatelskim! Sprawdźcie zadania z Waszych osiedli [LISTA]

09:52, 02.10.2023 . Aktualizacja: 10:47, 02.10.2023
Skomentuj fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

Dzisiaj (2 października) startuje głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Gorlice na 2023 rok. Na stronie budzetobywatelski.gorlice.pl została uruchomiona aplikacja, dzięki której gorliczanie mogą w łatwy i wygodny sposób oddać swój głos nie wychodząc z domu! Głosowanie potrwa do 15 października. Zachęcamy wszystkich gorliczan do oddawania swoich głosów!
 

Do Urzędu Miejskiego w Gorlicach wpłynęło łącznie 28 wniosków (siedem ogólnomiejskich oraz 21 osiedlowych). W toku prac zespołu ds. budżetu obywatelskiego 26 propozycji zostało zweryfikowanych pozytywnie. Spośród tych projektów pięć zadań ma charakter ogólnomiejski (dwa projekty zostały odrzucone), a 21 osiedlowy.

Kto może głosować?

Głosować mogą mieszkańcy Gorlic, którzy w bieżącym roku ukończyli bądź ukończą 16 lat.

Jak głosować?

Głosujemy wybierając jeden projekt z listy zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz jeden projekt z listy zadań osiedlowych. Można głosować na projekty z dowolnego osiedla. Nie ma obowiązku głosowania na propozycje z osiedla, w którym się mieszka.

Gdzie głosować?

  • Głosowanie elektroniczne

Głosować można elektronicznie (przez Internet) poprzez formularz dostępny na stronie budzetobywatelski.gorlice.pl (głosowanie będzie możliwe od 2 do 15 października, do godziny 24).

Po wejściu na stronę budzetobywatelski.gorlice.pl należy wybrać zakładkę: Głosuj lub Głosuj online.

Następnie można oddać po jednym głosie na zadanie ogólnomiejskie (kliknij: wybierz) oraz osiedlowe (kliknij: wybierz).

Jeśli zakończyłeś wybór projektów kliknij przycisk: Dalej.

Aby prawidłowo oddać głos należy podać imię i nazwisko, numer PESEL.

Zaakceptuj politykę prywatności systemu.

W celu weryfikacji oddania głosu należy wprowadzić w określone pole numer swojego telefonu komórkowego. Na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny (SMS jest bezpłatny), który należy wpisać w kolejne pole. Jeden numer telefonu można wykorzystać do potwierdzenia oddania maksymalnie dwóch głosów. Kliknij: Zagłosuj.

Przed przystąpieniem do głosowania można zapoznać się z opisem poszczególnych zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego (zakładka przeglądaj zadania).

  • Głosowanie tradycyjne „papierowe” w Pawilonie Historii Miasta

Zagłosować można także tradycyjnie w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości otrzymają Państwo kartę do głosowania. W Pawilonie Historii Miasta można głosować od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30.

Uwaga! Jeśli zagłosujesz przez Internet to nie będziesz mógł/a zagłosować w sposób tradycyjny wypełniając kartę do głosowania w Pawilonie Historii Miasta i odwrotnie.

Pamiętaj, że TYLKO JEDEN RAZ możesz zagłosować na zadanie osiedlowe i TYLKO JEDEN RAZ na zadanie ogólnomiejskie.

Lista projektów do głosowania:

  • Zadanie ogólnomiejskie
  1. Zakończenie remontu ul. Blich do działek ROD do Ropicy Polskiej wraz z rozdziałem kanalizacji na deszczową, ogólnospławną i sanitarną  i wykonaniem nawierzchni asfaltowej. Szacunkowy koszt zadania: 300 tys. zł.
  2. Budowa drogi dojazdowej i miejsc parkingowych w obrębie ul. Słonecznej. Szacunkowy koszt zadania: 300 tys. zł.
  3. II etap projektu Skwer Miasta Światła. Szacunkowy koszt zadania: 300 tys. zł.
  4. Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Ariańskiej. Szacunkowy koszt zadania: 300 tys. zł.
  5. Wykonanie nawierzchni popularnego przejścia dla pieszych o długości ok. 175 mb, łączącego ul. Blich z mostem pieszo-rowerowym. Szacunkowy koszt zadania: 150 tys. zł.
  • Zadania osiedlowe:

Osiedle nr 1 „Starówka”

1. Z widokiem na Gorlice – przeprowadzenie ogólnopolskiego konkursu na opracowanie wstępnej koncepcji i wykonanie dokumentacji projektowej zagospodarowania skweru/tarasu widokowego przy ul. Krętej. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 2 „Magdalena”

2. Remont parkingu przy budynku Krakowska 23. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
3. Wykonanie nawierzchni bitumiczno-asfaltowej na części ul. Podzamcze w Gorlicach. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 3 „Kromer”

4. Remont wiaty śmietnikowej przy ul. Jagiełły 3. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
5. Utwardzenie nawierzchni przy Skwerze Miasta Światła w rejonie poniżej garaży przy ul. Łukasiewicza 2. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
6. Park kieszonkowy na placu przy ul. Kołłątaja 4. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 4 „Mariampol”

7. Artystyczny przystanek – GCK. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 5 „Młodych”

8. Modernizacja placu zabaw dla dzieci przy ul. Asnyka. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
9. Budowa parkingu wewnątrzosiedlowego dla mieszkańców ul. Norwida przy blokach nr 2 i 4. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
10. Uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w rejonie budynków Tuwima 8 i 10 poprzez budowę wiaty śmietnikowej. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 6 „Zawodzie”

11. Remont placu z miejscami postojowymi przy budynku na ul. Żeromskiego. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł
12. Lekkie tornistry – zdrowe dzieci: szafki dla uczniów. Wyposażenie MZS nr 1 w Gorlicach w szafki szkolne dla uczniów klas IV-VIII. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 7 „Sokół”

13. Zagospodarowanie terenu dla celów rekreacyjno-sportowych przy ul. Dukielskiej – kontynuacja. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 8 „Korczak”

14. Remont chodnika pod budynkiem Hallera 22, remont schodów przy budynkach Hallera 26 i 30. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr  9 „Górne”

15. Wykonanie nowej nawierzchni drogi na końcowym odcinku ul. Andersa. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
16. Dokończenie wymiany zużytych urządzeń na istniejącym placu zabaw przy ul. Wyszyńskiego. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 10 „Skrzyńskich”

17. Wykonanie nawierzchni ul. Zielonej. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 11 „Łysogórskie”

18. Wykonanie warstwy ścieralnej nawierzchni ul. Letniej od rozwidlenia z ul. Łysogórską w górę. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Osiedle nr 12 „Krasińskiego”

19. Wymiana słupów oświetleniowych wraz z fundamentami na Osiedlu Krasińskiego. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
20. Wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę ul. Ogrodowej (za pasażem handlowym). Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.
21. Kwiaty wokół nas – aleja hortensji na ul. Słowackiego. Szacunkowy koszt zadania: 50 tys. zł.

Szczegółowy opis zadań i ich lokalizacja znajdują się na stronie budzetobywatelski.gorlice.pl

Zadanie niedopuszczone pod głosowanie w budżecie obywatelskim:

W kategorii ogólnomiejskiej:

1. Bezpieczne, bezkolizyjne, ekologiczne przejście dla pieszych oraz ekologiczne i efektywne zagospodarowanie zbocza wzniesienia obok schodów prowadzących na Plac Kościelny i do miasta.

Uzasadnienie: Miasto Gorlice nie ma tytułu prawnego do realizacji zgłoszonego zadania. Wnioskodawca nie przedstawił stosownych zgód i porozumień z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie – zarządcą drogi wojewódzkiej nr 977, w obrębie której planowana jest kładka dla pieszych oraz z właścicielami działek obok schodów prowadzących na Plac Kościelny. Zgodnie z § 2.2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Gorlice: w przypadku zadań o charakterze ogólnomiejskim, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność Miasta Gorlice lub komunalnych osób prawnych.

2. Remont ulicy Konopnickiej od bloku 17 do 25.

Uzasadnienie: Miasto Gorlice złożyło wniosek o dofinansowanie remontu ww. odcinka ul. Konopnickiej do Funduszu Dróg Samorządowych i oczekuje na wyniki naboru. Ponadto, zespół ds. budżetu wykazał, biorąc pod uwagę aktualne ceny, że realizacja proponowanego przez wnioskodawcę projektu znacznie przewyższy kwotę przeznaczoną na zadania o charakterze ogólnomiejskim tj. 300 tys. zł.


Źródło info: UM w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Betti Betti

0 1

Zagłosowałam oby te orojrktyvwygraly 10:48, 02.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gorliczanin Gorliczanin

6 0

GKS Glinik w tym roku nic nie zgłosił? Dlaczego? PS. Znowu zadania osiedlowe wpakowane w ogólnomiejskie! Paranoja! 11:08, 02.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

19211921

2 0

Gdzie projekt GKS Glinik który nie przeszedł rok temu? Nikt nie wpadł na to że wystarczy kopiuj, wklej i może w tym roku się uda? 11:25, 02.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

6 0

Kpina żeby pieniądze z budżetu obywatelskiego były przeznaczone na zadania typu wymianę nawierzchni czy budowę parkingu. To powinno być z budżetu miasta lub spółdzielni mieszkaniowych. Miasto Gorlice jest zaniedbywane przez naszych urzędników wystarczy spojrzeć na inne miasta w okolicy typu Sękowa czy Bobowa. 15:30, 02.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%