Zamknij

Uwaga! Niewidoczny, bezwonny zabójca atakuje! Czad w gorlickich domach...

09:54, 27.09.2022 . Aktualizacja: 10:29, 27.09.2022
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/pixabay/Rigby40 Zdj. ilustracyjne/pixabay/Rigby40

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju wzrasta ryzyko powstania pożarów związanych z rozpoczęciem sezony grzewczego. Do pożarów najczęściej dochodzi  w wyniku wad, lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. 

W okresie tym równie często dochodzi do zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą". Czad jest bowiem dla człowieka niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu.

W związku z pojawiającymi się o tej porze roku zagrożeniami, w kraju wystartowała edukacyjno-informacyjna kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. - czytamy na gov.pl

Bardzo istotne jest uświadomienie Polakom, korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w domach oraz mieszkaniach. Ważne jest, aby wszyscy właściciele budynków pamiętali o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnej.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych.

Czad charakteryzuje się silnymi własnościami toksycznymi, jest lżejszy od powietrza i gromadzi się głównie pod sufitem. Wysokie niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny oraz pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Więcej informacji: gov.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%