Już 30 września (piątek), o godzinie 19:00 w Bazylice Mniejszej Pw. Narodzenia NMP w Gorlicach odbędzie się koncert Chóru Kameralnego Belfersingers!
Podczas repertuaru zgromadzeni w Bazylice usłyszą utwory takich kompozytorów jak: Mozart, Petrov, Pavlica, Bortniański, Coulais.
Wstęp na koncert jest bezpłatny!
Podczas koncertu wystąpią:
Oldřich Vlček – czeski skrzypek i dyrygent, absolwent praskiej Akademii Sztuki w klasie skrzypiec i dyrygentury. Od 1980 roku był koncertmistrzem i dyrygentem praskiej Orkiestry Kameralnej. Od początku swojej kariery zawodowej Oldřich Vlček łączy występy solowe ze stanowiskiem dyrygenta orkiestry. Jako solista współpracował z wieloma wybitnymi artystami (m.in z Plácido Domingo, Antonio Menesesem, Barbarą Hendricks, Igorem Ojstrachem). Koncertował w całej Europie, USA, Ameryce Łacińskiej, na Dalekim Wschodzie, występował na kilku światowych międzynarodowych festiwalach. Dyrygował wieloma orkiestrami na całym świecie, a w Polsce orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Jest założycielem m.in. Estate Theatre Prague Orchestra – Amadé oraz Virtuosi di Praga, z którą wystąpi w Gorlicach. Jest także pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego PONTES oraz założycielem agencji artystycznej LUPULUS.
Orchestra Virtuosi di Praga – została założona w 1976 roku przez jego dyrygenta i wirtuoza skrzypiec Oldřicha Vlčka. Orkiestra występuje na scenach koncertowych w całej Europie, a także podczas tournées po Ameryce Południowej, USA, Australii i Japonii. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki i obejmuje utwory Mozarta, Bacha, Haydna, Beethovena, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Rossiniego, Griega, Elgara, Roussela, a także muzykę XX wieku oraz dzieła współczesnych kompozytorów czeskich. W czasie swojego istnienia Virtuosi di Praga nagrali ponad 250 płyt CD. Posiadają dwie platynowe płyty Supraphon za najbardziej udane nagranie muzyki klasycznej, złote płyty Discover, Supraphon i Lupulus oraz prestiżową nagrodę magazynu Gramophone.
Minyoung Park – sopranistka urodzona w Korei Południowej. Jest laureatką I nagrody na konkursach wokalnych w Bostonie i Michigan, a także zdobyła nagrodę „Młody talent” w konkursie Concorso Postumia. Zadebiutowała jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” Mozarta oraz jako Adele w „Zemście nietoperza” w Weimarze w Niemczech. Jest absolwentką New England Conservatory Preparatory School i Conservatorio G.Verdi di Milano. Aktualnie jest solistką rezydentem orkiestry Virtuosi di Praga.
Dagmar Drechslerová – czeska mezzosopranistka. Studiowała śpiew klasyczny w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu (Chorwacja), a po jej ukończeniu doskonaliła się przez rok w Conservatorio di Verona „Evaristo Felice Dall’Abaco”. Podczas studiów w Zagrzebiu zagrała kilka ról operowych. We Włoszech zadebiutowała rolami Anny i Flory w operze Traviata” Verdiego, Marceliny w „Weselu Figara” Mozarta oraz rolą Maddaleny w operze „Rigoletto” Verdiego. Od 2019 roku uczestniczy w projekcie Nicoli Martinucciego „In Opera Academy. Zajmuje się również działalnością koncertową.
Jiří Emmer – organista, pianista, klawesynista, śpiewak, absolwent konserwatorium w Czeskich Budziejowicach ale także absolwent biofizyki na Uniwersytecie w Czeskich Budziejowicach. W czasie studiów brał udział w kursach mistrzowskich ze znanymi organistami. Kształcił się z chorału gregoriańskie u mnicha benedyktyńskiego Brata Gregora Baumhofa z niemieckiego klasztoru Niederaltaich. Obecnie poza działalnością badawczo-rozwojową zajmuje się działalnością koncertową, akompaniamentem, chórmistrzostwem i chorałem cysterskim
Collegium Cantorum – początki chóru sięgają jeszcze ostatnich lat XX wieku. Od początku prowadzi go Ivica Clementová. Chór uświetnia często swoim śpiewem uroczystości religijne. Często koncertował za granicą, m.in w Polsce i w Słowenii, a wielokrotnie występował w Gorlicach. W latach 2010-2016 chórzyści Collegium Cantorum tworzyli wraz z członkami chóru Belfersingers jedyny na świecie polsko-słowacki chór „Vox Amici”.
Chór Kameralny Belfersingers – powstał jesienią 2002 roku z inicjatywy pasjonatów muzyki będących nauczycielami szkół miasta Gorlice i powiatu gorlickiego. W repertuarze chóru znajdują się utwory polskiej i obcej muzyki dawnej i współczesnej – klasycznej, jazzowej, ludowej, gospel oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Chór uświetnia swoimi koncertami wydarzenia i uroczystości na terenie miasta i powiatu gorlickiego. Koncertuje również u naszych południowych sąsiadów w Bardejovie i Prešovie. Wielokrotnie występował także za granicą: w Słowenii, Bułgarii, Czechach, Austrii, na Węgrzech, Ukrainie i oczywiście Słowacji.
Źródło: GCK
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
mógł siebie zabić 1 a nie pozbawić życia swojej córki oraz jej męża oni mieli całe życie przed sobą tworzyli kochający dom dla swojej córeczki . tragedia nie miał sumienia w ogóle ona była wieku mojej córki, nie znam tych młodych ludzi ale człowiek przezywa 😭😭😭
kawa
00:48, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
Kur…wa!!! Jakiś ziomek z zabitej wiochy ma gana, którym załatwia rodzinę, potem naparza z niego do służb a na końcu wali se w łeb. Zaś normalny, uczciwy obywatel, żeby dostać pozwolenie na pukawkę, musi przejść jakieś gó…wno badania i zdać egzamin w WPA przed jakąś Panią komisarz, która z bronią ma tyle do czynienia co ja z tym Bayraktarem, co nim Ś.P Tadka szukali.
Maro
00:23, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
borować czororo
peszel
00:14, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
A kto będzie Darmozjada dożywotnio utrzymywał, zlitowali się i dali taki sam wyrok.
Adwokat
23:43, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz