Zamknij

Gmina Moszczenica nie poddaje się! Kto wybuduje blok w Staszkówce?

10:50, 08.03.2023 . Aktualizacja: 10:58, 08.03.2023
Skomentuj fot. ilustracyjne / pixabay.com fot. ilustracyjne / pixabay.com

W lipcu ubiegłego roku gmina Moszczenica ogłosiła, że wchodzi w mieszkaniówkę i chce wybudować blok z mieszkaniami komunalnymi do wynajęcia. Trwa drugie postępowanie przetargowe mające wyłonić firmę, która zrealizuje tę inwestycję.

Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica zapewnia, że ten pomysł to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, a poza tym mieszkania dobrze jest mieć również na wypadek sytuacji kryzysowych: pożaru czy powodzi, by ewentualni poszkodowani mieli się gdzie schronić. Gmina jest także otwarta na przyjezdnych.

Przypomnijmy, że według planów budynek będzie miał około czterystu metrów kwadratowych powierzchni i dwanaście mieszkań o zróżnicowanej wielkości – od czterdziestu do sześćdziesięciu metrów kwadratowych i ma powstać na działce, która graniczy z Orlikiem w Staszkówce.

Na ów blok gmina chce wydać 3 mln 400 tys. złotych, z czego niewiele ponad pół miliona pochodzić będzie z budżetu samorządu, reszta to zewnętrzna dotacja.

Do 13 marca potrwa kolejne już postępowanie przetargowe, które ma wyłonić firmę – wykonawcę inwestycji. Poprzedni przetarg został unieważniony pomimo tego, że zgłosiło się aż siedmiu wykonawców chętnych do realizacji zadania. 

Najkorzystniejszą ofertę złożyła lokalna firma Usługi Remontowo-Budowlane SO-BUD z Moszczenicy, która opiewała na kwotę 3 mln 333 tys. 300 złotych. Wśród lokalnych oferentów był również Zakład Usług Budowlanych i Transportowych Budowa Dróg „ANTEX” z Moszczenicy (3 mln 380 tys. złotych) i firma Zakład Usługowo Produkcyjno-Handlowy HAŻBUD z Gorlic (6 mln 440 tys. 910 złotych).

Niestety wśród firm, które złożyły najkorzystniejsze oferty, pojawił się problem, jakim jest brak doświadczenia w budownictwie pasywnym. Wykonawca inwestycji musi posiadać takie doświadczenie, bo budynek ma być pasywny ze względu na nowe obowiązki dotyczące oszczędzania energii, jakie są narzucane samorządom.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Ryszard.Ryszard.

1 3

Jak ktoś budował dom ,albo robił remont to zdaje sobie sprawę ile kosztują materiały, robocizna, nośniki energii, itd.Wydaje mi się ze najbardziej realną ofertę to złożył HAŻBUD. Skoro budynek ma powstać w nowej technologii to musi kosztować i kosztowało będzie jest to tylko kwestią tego czy wybierze inwestor stosowną i realną ofertę czy najtańsza i będą ciągle negocjowane sprawy terminu oddania budynku , wzrost kosztów, czy zamiana materiałów na gorszej jakości. 08:09, 09.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Budowlaniec Budowlaniec

3 0

W skrócie budownictwo pasywne od tradycyjnego różni się izolacyjnością. Okna droższe od zwykłych 2 szybowych o ok 30%. Przy dociepleniu fundamentów, ścian, syropu, zwiększa się tylko grubość materiału izolacyjnego,robocizna i pozostałe materiały pozostają jak w tradycyjnym. Dochodzi rekuperacja(kilkadziesiąt tys.). Opcjonalnie fotowoltaika, pompa ciepła. Jeżeli budynek jednorodzinny ok. 100m2 budowany już według warunków technicznych 2021 można ogarnąć w kwocie 500 do 700tys. to blok 400m2 za 3,5mln też jest to kwota jak najbardziej realna i rozsądna. Pod warunkiem że nikt nie planuje złotych klamek lub jak to mają w praktyce większe firmy przepuszczanie wszystkich materiałów przez własną hurtownie i robienie takiej marży że stal zamiast kosztować 5tys. za tonę, nagle jest 10tys. Wtedy faktycznie 6mln będzie mało. Pracowałem kilka lat w podobnej firmie to wiem. 09:30, 09.03.2023


reo

bobbob

2 0

Kto taniej! Chore przepisy, z kartonu moge postawić za 100tys. pasuje? 13:56, 12.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%