W poniedziałek (2 września) w Starostwie Powiatowym w Gorlicach podpisana została umowa dotacyjna na przeprowadzenie prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym wraz z niezbędnymi robotami budowlano-konserwatorskimi, zabytkowej cerkwi w Kwiatowniu p.w. św. Paraskewy. Obiekt ten w 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
W imieniu Zarządu Powiatu umowę podpisali Starosta Gorlicki Mirosław Waląg i Etatowy Członek Zarządu Marek Ludwin. Beneficjenta reprezentował ks. Wiesław Czaja – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim. Obecni byli także Wicestarosta Marcin Krzemiński i Dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Daniel Markowicz oraz goście specjalni, Maria i Jan Hyrowie, oddani społecznicy, przewodnicy po obiekcie i okolicach, dobrzy aniołowie i opiekunowie cerkwi w Kwiatoniu.
Podstawowym celem inwestycji jest zabezpieczenie przeciwpożarowe cerkwi poprzez wykonanie instalacji gaśniczej z zastosowaniem systemu automatycznego gaszenia pożaru mgłą wodną niskociśnieniową (gaszenie z zewnątrz). Oprócz tego, zadanie obejmuje także niezbędne roboty budowlano-konserwatorskie takie jak:
Działania ściśle budowlano-instalacyjne poprzedzone będą wykonaniem niezbędnej dokumentacji projektowej wraz z programem prac konserwatorskich.
Cerkiew greckokatolicka w Kwiatoniu (obecnie kościół filialny Parafii Rzymsko-katolickiej w Uściu Gorlickim) to wyjątkowy zabytek architektury drewnianej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 r. jako wybitny przykład klasycznego sakralnego budownictwa zachodniej Łemkowszczyzny. Świątynia została wybudowana w XVII w. Obiekt, pomimo swojej specyfiki (budulec) oraz rangi (UNESCO) nie posiada dedykowanego, specjalistycznego systemu zabezpieczającego przed pożarem, w jakie wyposażone są inne, podobne budowle. Oznacza to, że jest szczególnie narażony na skutki zdarzeń losowych (np. wyładowania atmosferyczne) bądź też nieumyślnych lub celowych działań ludzkich. Niezbędne roboty budowlane są konieczne w związku z pracami instalacyjno-montażowymi systemu oraz stanowią uzupełnieniezabezpieczenia konserwatorskiego świątyni.
Zakończenie inwestycji planowane jest na 30 listopada 2024 r.
Źródło info: powiatgorlicki.pl
[FOTORELACJA]4640[/FOTORELACJA]
Prawdomówny11:54, 04.09.2024
Warto przypomnieć, że pieniądze na ten cel pozyskał poprzedni zarząd powiatu z programu polski ład na zabytki, teraz następuję ich wydatkowanie przez obecnie rządzących.
Prawda , tylko...12:05, 04.09.2024
Dokładnie, Polski Ład to program rządowy PiSu .
Samorządowcy już tęsknią za tym programem...
T12:46, 04.09.2024
Tylko się cieszyć, chuchać i dmuchać, i promować, bo mamy co!
nie podoba mi się20:04, 04.09.2024
nie chodzę do cerkwi
Wolnyinaczej23:42, 04.09.2024
Nowe twarze, ale stare nawyki w Starostwie. Z najdrobniejszych spraw robienie medialnego show – zamiast szczegółowej informacji – dezinformacja (np. brak kwoty promesy) i „paaaarcie na szkło.
Jedna zmiana, zamiast niebieskich tabliczek – zapisane białe kartki z nieczytelnymi napisami – po co ???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 7
nie podoba ci się cerkiew w Kwiatoniu???