Zamknij
REKLAMA

Sesja Rady Gminy Łużna. Długa lista inwestycji i... skarga na bezczynność wójta

12:05, 07.02.2023 . Aktualizacja: 12:20, 07.02.2023
Skomentuj fot. SCREENSHOT / transmisja sesji Rady Gminy w Łużnej fot. SCREENSHOT / transmisja sesji Rady Gminy w Łużnej

Wczoraj (6 lutego) na sesji Rady Gminy Łużna została podjęta uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na wójta gminy Łużna.

Na samym początku obrad wójt przedstawił swoje sprawozdanie z działalności międzysesyjnej i bezapelacyjnie był to najdłużej omawiany punkt sesji. Co dzieje sie w gminie? Oto odpowiedź:

 • Został złożony wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach tak zwanego programu nakładkowego, na remont dwóch gminnych dróg.
   
 • Kolejny wniosek, na blisko 50 tys. zł, został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Małopolska Tarcza Humanitarna Fundusze Europejskie dla Ukrainy – na remont świetlicy w Szalowej, gdzie obecnie przebywa największa liczba uchodźców.
   
 • Wniosek o dofinansowanie zadania pod nazwą: Modernizacja infrastruktury sportowej przy podstawówce w Bieśniku. Zgodnie z wolą mieszkańców fundusz sołecki zostaje przeznaczony na wkład własny, a gmina stara się o dofinansowanie – 80 tys. zł z programu Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa.
   
 • Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o prawie 30 tys. zł dofinansowania na lekcję nauki pływania dla dzieci.
   
 • Kolejne wnioski do Urzędu Marszałkowskiego zostały złożone o dofinansowanie z programu EtnoPolska. Pierwszy z nich dotyczy organizacji dożynek, a drugi – złożony przez Towarzystwo Teatru i Chóru Włościańskiego w Łużnej – działań z okazji 110-lecia istnienia towarzystwa.
   
 • Wniosek na około 60 tys. zł złożony wraz z OSP Łużna w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na doposażenie sali widowiskowo-szkoleniowej w remizie – zakup mebli i sprzętu multimedialnego.
   
 • Podpisanie umowy na dofinansowanie inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenie gminy Łużna.

  [ZT]14172[/ZT]

 • Preferencyjny zakup węgla: do tej pory gmina otrzymała 127 wniosków na 107 ton orzecha, 69,5 tony kostki i 20 ton groszku.

 • Został złożony jeden wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze i cztery wnioski o płatność.

 • Zostało założonych siedem instalacji fotowoltaicznych z projektu Klaster Energii Biała Ropa.

 • Przetarg na całodobową opiekę weterynaryjną wygrał Janusz Soczek z Białej Niżnej.

 • Zakończyło się asfaltowanie dróg z Polskiego Ładu w przysiółkach na Wiatrówki i na Halika. Do 8 marca wykonawca musi dokończyć prace związane z poboczami.

 • Trwa modernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Łużna poprzez poprawę efektywności energetycznej: w ochronce w Szalowej, remizie w Łużnej i domu kultury w Woli Łużańskiej, gdzie obecnie prowadzone są również prace związane z zagospodarowaniem pomieszczeń w przyziemiu budynku. Powstanie tam sala spotkań i sala wystawowa, odświeżone zostaną również toalety i wejście – pieniądze na ten cel pozyskało Stowarzyszenie Wsi Kobiet Wola Łużńska.

 • Trwa realizacja projektu oświetleniowego – zostały założone już nowe lampy od kościoła w Łużnej w kierunku cmentarza, są już fundamenty na oświetlenie w kierunku Woli Łużańskiej, również w Mszance zostały już rozpoczęte prace.

 • Wniosek o doświetlenie ostatniego nieoświetlonego przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej na Zaborówce w pobliżu zakładu kamieniarskiego.

 • Trwają prace w szkole podstawowej w Woli Łużańskiej związane z dostosowaniem budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych – wykonany zostanie podjazd, podłogi antypoślizgowe i toalety. Pieniądze na prace pochodzą z PFRON-u.

 • W Mszance również z tego samego funduszu pani dyrektor pozyskała pieniądze na nową podłogę w trzech salach i poprawki malarskie. W najbliższej przyszłości rozpoczną się tam prace takie jak teraz trwają w podstawówce w Woli Łużańskiej.

Została również odczytana interpelacja dotycząca problemów z siecią energetyczną, a konkretnie bardzo dużych wahań napięcia w sieci energetycznej. Do interpelacji zostało dołączone pismo mieszkańców.

13 grudnia 2022 roku do Biura Rady wpłynęła skarga na bezczynność wójta gminy Łużna związana z niewykonaniem czynności nakazanych prawem, polegających na zapewnieniu dostępu do danych przestrzennych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Komisja skarg, wniosków i petycji po rozeznaniu sprawy jednogłośnie opowiedziała się za oddaleniem skargi i stwierdziła, że udostępnianie danych odbywa się zgodnie z prawem. Radni w czasie sesji przyjęli uchwałę dotyczącą bezzasadność zarzutów w skardze.

Więcej szczegółów w nagraniu z sesji, które zamieszczamy poniżej.

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (14)

doktorekdoktorek

7 6

Portal gorlice24.pl powinien opisywać tak ładnie sesja rady miasta Gorlice, jak robi to w przypadku Łużnej. To co się u nas dzieje to jakaś kpina, wycinają niewygodne fragmenty i wstawiają przerobioną wersję wygodną dla burmistrzów!! 12:33, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁużnianinŁużnianin

9 9

Sprawozdanie z miesiąca, a wygląda jak 15 lat poprzednika. Brawo Panie Wójcie! Tak trzymać! 12:49, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do doktorekdo doktorek

3 2

Masz rację, ktoś powinien nadawać na żywo sesję (może gorlice24) - bo platforma jaką wybrał urząd nie działa w czasie rzeczywistym, a późniejsze nagranie odbiega od tego co rzeczywiście się działo. 13:27, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do roboty!Do roboty!

6 6

Szkoda że nie dopisali opróżnienie koszy na śmieci w gminie😁 Bez przesady, w każdej gminie byśmy wypisali bieżące inwestycje i wnioski o pozyskanie na następne. A ta skarga to kpina i nikt tego nie bierze na poważnie. Tak, gospodarzy lepiej niż poprzednik, ale jeszcze jest tak dużo do nadrobienia, że mocno trzymam kciuki✊ bo tu mieszkam. 13:38, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aliali

10 6

Artykuł sponsorowany. 14:47, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JózekJózek

6 5

A czy ktoś zapytał jak zadłużona jest gmina Łużna. Gminny podatnik zapłacił za wszystko . To wszystko za kredyt i na kredyt. Tylko tyle i aż tyle. 18:37, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YogiYogi

7 7

Noo Łużna w ostatnich latach mocno przyspieszyła. Wodociągi, drogi, termomodernizacje, odnowienie GOKu, rozbudowa oświetlenia, wiele pozyskanych środków zewnętrznych, powrót posterunku Policji..
W ostatnie 4 lata tam się wiecej dobrego zadzialo niz chyba przez 20 lat wczesniejszych. A Gorlice? Stoja w miejscu.. 22:28, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ole oleOle ole

6 4

Zadłużenie to już pewnie ponad 20 milionów złotych. To duże osiągnięcie. Wiele się dzieje i jeszcze wiele przed nami. Do spłacania.

06:26, 08.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Riczard2Riczard2

5 5

Malkontenci! To pokażcie mi nie zadłużoną gmine. 06:36, 08.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UczonyUczony

9 2

Swój swojego nie ruszy. Żelazna zasada Neumana. Tyle w temacie. 07:57, 08.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

L.ML.M

2 2

Wszystkich tych którzy ubolewają nad zadłużeniem Gminy , trzeba zaprosić na Radę Gminy aby wykazali się swoją wspaniałomyślnością w tym zakresie i przedstawili inny sposób lepszego finansowania.
Po latach stagnacji inwestycyjnych (nie liczę tych związanych z chodnikami ulicznymi) zaczęło się coś dziać w tej Gminie , ale zawsze są tacy którzy jak się nic nie dzieje to krytykują , a jak się dzieje to też krytykują OT takie przyzwyczajenie.
Uzmysłowienie sobie że innego sposobu na finansowanie inwestycji nie ma jak środki własne , środki rządowe, środki unijne i kredyty bankowe, chyba że Ci co tak krytykują udzielą taniej pożyczki Gminie.
Zastanówcie się i nie psujcie krwi , bo podatki nie idą w tej Gminie oszałamiająco do góry a Wójt (muszę otwarcie powiedziec iż mimo że nie sympatyzuję z partią PiS ) troi się i dwoi aby coś nadrobić że staconych dwóch dekad.
Dobre działanie należy popierać , a przynajmniej nie przeszkadzać ponieważ to wspólne dobro dla dzisiejszych mieszkańców a tym bardziej dla kolejnych pokoleń w tej Gminie.
Zadłużenie będzie występowało przez lata , to prawda , ale rzemyślane i umiejętnie rozłożone rozejdzie się po "kościach" a infrastruktura będzie funkcjonować.
Trzymam kciuki , kibicuję i pozdrawiam. 17:35, 08.02.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aliali

3 1

Zadłużenie "rozejdzie się po kościach"?Czyich?Chyba wójt Tarsa nie zamierza marnować przez drugą kadencję swoich niezwykłych talentów "w służbie" niewdzięcznych i *%#)!& mieszkańców Łużnej?Tak *%#)!& nawet dyrektora wiejskiego domu kultury trzeba szukać nie wiadomo gdzie...

21:28, 08.02.2023


FotekFotek

2 1

Tekst sponsorowany. 18:31, 08.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GerardGerard

0 0

Lepiej żeby wójt zajął się tematem bakterii coli która jest cały czas w ujęciu wody 15:29, 18.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%