Zamknij

Łużna. Uroczystości Święta Niepodległości [FOTO]

Piotr BoczońPiotr Boczoń 17:25, 11.11.2022 . Aktualizacja: 17:26, 11.11.2022
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

W Łużnej odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Oprócz podniesienia flagi państwowej na nowy maszt w trakcie apelu wystąpiła konna grupa rekonstrukcji historycznej  ze stadniny koni w Gładyszowie pod dowództwem Włodzimierza Kario.

Uroczystości rozpoczął apel z udziałem pocztów sztandarowych. W trakcie odgrywania hymnu państwowego przez orkiestrę dętą na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Następnie odbyły się przemówienia. W międzyczasie zgromadzona publiczność otrzymała biało-czerwone proporczyki. 

Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Łużna Mariusz Tarsa:

Moi drodzy, wiele razy mówiliśmy podczas takich uroczystości jak ta dzisiaj, że wolność, którą wywalczyli nasi ojcowie, ojcowie naszej niepodległości - nie została nam dana - została nam zadana. I te słowa brzmiały inaczej jeszcze rok czy dwa lata temu, ale dzisiaj brzmią właśnie inaczej.

Wolność została nam zadana, a jej utrata kosztuje naprawdę wiele, jej obrona kosztuje setki ofiar. I możemy się o tym dzisiaj naocznie przekonać. Tym bardziej właśnie powinniśmy być dzisiaj szczęśliwi, powinniśmy być dumni z tego, że w naszej ojczyźnie wolność i niepodległość to święte słowa.

Głos następnie zabrała poseł Barbara Bartuś.

Świętujemy wolność i niepodległość. Tak jak powiedział pan wójt, świętujemy, radujemy się, cieszymy i wspominamy. Święto Niepodległości to jest czas na przypomnienie, oddanie hołdu ojcom niepodległości, ale także wszystkim tymi, którzy o to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym państwie walczyli.

- mówiła poseł.

Po przemówieniach głos zabrał Włodzimierz Kario przewodzący konnej grupie rekonstrukcji historycznej, który dziś wcielił się w postać marszałka Józefa Piłsudzkiego. Zgromadzonym mieszkańcom opowiedział kilka ciekawych, ale również i ważnych faktów związanych zarówno z naczelnikiem państwa jak i odzyskaniem niepodległości.

Po zakończeniu apelu przyszedł czas na część artystyczną, która odbyła się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie w patriotycznym programie wydarzenia z oratorium wystąpił chór Cantabile. Zwieńczeniem był koncert Piotra Selimy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

[FOTORELACJA]1924[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%