Zamknij

XXV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej. Tradycja i sztuka na światowym poziomie [FOTO]

14:01, 06.09.2024 Aktualizacja: 14:01, 06.09.2024
Skomentuj fot. Gabriela Zawiła / Gorlice24 fot. Gabriela Zawiła / Gorlice24

W czwartek (5 września) na hali sportowej w Szkole Podstawowej w Bobowej miała miejsce inauguracja jubileuszowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Dziś, w drugi dzień festiwalu, zaplanowano pokaz mody polskiej – przygotowany przez Ewę Szpila oraz zakończenie i ogłoszenie wyników XXX Ogólnopolskiego Konkursu Koronki Klockowej.

Do niedzieli (8 września) uczestnicy festiwalu będą mogli zwiedzać różnorodne stoiska, podziwiać narodowe wystawy oraz prace wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych. Program obejmuje również warsztaty dla początkujących, prelekcje, pokazy mody oraz koncerty. Na scenie pojawią się zespoły regionalne oraz znani artyści, w tym Mariusz Kalaga.

Festiwal w Bobowej to nie tylko polskie tradycje, ale także międzynarodowe spotkania koronczarek. Na tegorocznym Festiwalu pojawiły się delegacje z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Słowacji, Słowenii i Węgier. 

Większość wydarzeń odbędzie się w hali sportowej Szkoły Podstawowej, ale warto odwiedzić także Miejskie Centrum Kultury, amfiteatr, kościół Św. Zofii oraz rynek w Bobowej. Każde z tych miejsc oferuje unikalne atrakcje i wydarzenia, które wzbogacą festiwalowe doświadczenie.

Historia bobowskiej koronki

Wzmianki o bobowskich koronkach sięgają daleko w przeszłość, w 1899 roku powstała tutaj żeńska Krajowa Szkoła Koronkarska. Jej uczennice już na początku jej istnienia odnosiły sukcesy międzynarodowe. Ich koronki zdobyły np. w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a trzy lata później - złoty medal w San Francisco. Tradycja koronkarstwa pielęgnowana jest do dziś.

Nazwa koronki klockowej, pochodzi od narzędzi pracy czyli drewnianych klocków, które służą do nawijania nici. Wzór koronki klockowej, narysowany na kalce technicznej i usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami. Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju koronki do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków.

Misterne wzory i finezyjne kształty ręcznie wyrabianych koronek sprawiają, że nadają się one zarówno do dekoracji wnętrz mieszkalnych jak i do zdobienia strojów wieczorowych i balowych. Bogactwo wzorów jest wielkie, zapewniające piękne ,subtelne i oryginalne kompozycje. Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych form dekoracyjnych.

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach / własne

[FOTORELACJA]4646[/FOTORELACJA]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%