Zamknij
Zobacz!

W Bobowej wręczono Krzyże Komandorskie nadane przez Prezydenta RP [FOTO]

10:09, 13.10.2023 Aktualizacja: 10:14, 13.10.2023
Skomentuj fot. Hubert Siarkowicz / Gorlice24.pl fot. Hubert Siarkowicz / Gorlice24.pl

W czwartek 12 października w Bobowej wręczono odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę rodzinom Polaków, którzy z narażeniem swojego życia i życia swoich bliskich ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza przywitał najpierw członków tych rodzin, a następnie gości, wśród których była poseł Barbara Bartuś, minister Arkadiusz Mularczyk, wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz oraz Michał Kalisz, pracownik IPN w Rzeszowie, wnioskodawca wręczanych odznaczeń.

Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski wręczał potomkom pośmiertnie odznaczonych wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz.

Odznaczeni pośmiertnie zostali:

  • Maria Beduch z Brzany
  • Eugeniusz Stanisław Beduch z Brzany
  • Jan Michał Beduch z Brzany
  • Antonina Deć z Ropy
  • Michał Deć z Ropy
  • Władysław Dyląg ze Strzeszyna
  • Tekla Kosiba z Biecza
  • Władysław Kosiba z Biecza
  • Jan Rybicki z Gorlic
  • Brunon Szupina z Ropy
  • Jakub Tokarz z Ptaszkowej

Podczas uroczystości, w swoim wystąpieniu dr Michał Kalisz z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział:

Według badań, które przeprowadziłem, w powiecie gorlickim Żydom pomagało szacunkowo przeszło 300 osób, z tego zaledwie 26 osób (a 17 osób poniosło za to śmierć) otrzymało Medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, przyznawane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Wśród odznaczonych znalazł się gorliczanin lekarz Jan Rybicki, który w Gorlicach ma ulicę swojego imienia. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrała jego wnuczka, pani Maria Dubowik, mieszkająca w Gdańsku.

Jan Rybicki (1890–1956) od 1925 roku jako dyrektor zarządzał Szpitalem Powszechnym w Gorlicach. Był utalentowanym chirurgiem.Przed wybuchem wojny prowadził dla młodzieży kursy pielęgniarskie w ramach Przysposobienia do Obrony Kraju. Był żołnierzem AK o ps. Gawron, a w sztabie Komendy Obwodu AK Gorlice pełnił funkcję męża zaufania.

Jan Rybicki podczas okupacji z narażeniem życia operował wielu członków konspiracji, partyzantów, jeńców radzieckich i Żydów. Michał Kalisz opisał jeden z takich faktów w swojej książce „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939–1945” :

Rybicki wezwany do getta, przeprowadził operację i w ten sposób pomógł rodzącej Żydówce.

Jan Rybicki przyjął do szpitala i dokształcał studentów medycyny, którym wojna przerwała studia. Po wojnie został aresztowany przez UB (opis zatrzymania: https://www.mbpgorlice.info/new/art,1678,stefan-zabierowski-okupacyjne-wspomnienia-z-gorlic)

za zoperowania rannego, nieujawnionego partyzanta. By ratować personel szpitala, całą winę wziął na siebie. Został skazany na parę lat więzienia. Wyszedł na wolność bez prawa powrotu do Gorlic. Pracował w Przychodni PKP i Pogotowiu Ratunkowym w Krakowie.

Jego żoną była Klementyna, córka Włodzimierza Tetmajera, pierwowzoru postaci Gospodarza z „Wesela” Wyspiańskiego. Siostra Klementyny Rybickiej, która w czasie okupacji wraz z synem mieszkała w Gorlicach u Rybickich, Jadwika Tetmajer-Naimska była pierwowzorem postaci Isi, najmłodzsej uczestniczki „Wesela”. ( więcej na stronie MBP )

[FOTORELACJA]2572[/FOTORELACJA]

 

(Urszula Karasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%