W niedzielę, 13 kwietnia 2025 roku, w Bieczu odbył się XIV Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych, połączony z Jarmarkiem Wielkanocnym. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców gminy oraz gości z okolicznych miejscowości, stając się prawdziwym świętem tradycji i wspólnoty.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 11:00 oficjalnym otwarciem jarmarku. Dwadzieścia minut później uczestnicy konkursu palm zgromadzili się przed Kolegiatą Bożego Ciała, skąd w uroczystej procesji przeszli na Mszę Świętą. Nabożeństwo odprawił ks. Paweł Gnat – Wikariusz Parafii, który obecnie pełni obowiązki proboszcza.
Po zakończeniu liturgii barwny korowód złożony z uczestników i ich palm przeszedł ulicami miasta w kierunku Bieckiego Jarmarku Kultury. To właśnie tam odbyła się główna część wydarzenia – prezentacja palm oraz rozstrzygnięcie konkursu, który poprowadził Mateusz Matusik z Bieckiego Centrum Kultury.
Tegoroczna edycja cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem – do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 27 palm: 5 w kategorii indywidualnej oraz 22 w grupowej. Oceniano nie tylko wygląd palm i zgodność z tradycją, ale także sposób ich prezentacji – w tym ustny opis, najlepiej z użyciem lokalnej gwary – oraz elementy stroju ludowego.
W komisji konkursowej zasiedli: Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, ks. Paweł Gnat, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Nosal, Radna Renata Kudła oraz Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury Paweł Jamro. Jurorzy przyznali I i II miejsca w każdej kategorii, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Równolegle z konkursem odbywał się Jarmark Wielkanocny. Wśród kolorowych stoisk można było znaleźć regionalne przysmaki, wielkanocne wypieki oraz ręcznie wykonane ozdoby i dekoracje świąteczne. Atmosfera była wyjątkowo ciepła i rodzinna, a tradycyjne akcenty wprowadzały wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Wydarzenie zakończyło się około godziny 15:00, pozostawiając po sobie mnóstwo radosnych wspomnień i pokazując, że w Bieczu tradycja jest nie tylko pielęgnowana, ale i żywo obecna w lokalnej społeczności.
żródło: biecz.pl
1 0
Super ,ze tak ,że dzieci są angażowane ... Szkoda tylko ,że za dużo ludzi tam nie widać i w porównaniu do lat poprzednich?, Były wozy ,konie ,ciągniki ,A teraz.....czemu tak ?