Gmina Biecz ogłosiła przetarg na remont jednego z najważniejszych zabytków miasteczka – Domu z Basztą. Zadanie realizowane będzie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład.
Dom z Basztą to zabytkowa kamienica z tysiąc pięćset dwudziestego trzeciego roku. Ulokowana jest w zachodniej części miasta, przy ulicy Węgierskiej. Przy wjeździe do Biecza od strony zachodniej wita nas wraz z okazałą basztą. Część budynku znajduje się poniżej poziomu ulicy. Dzieje się tak dlatego, że miasto położone jest na wzniesieniu. W Domu z Basztą obecnie znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Bieckiej.
– czytamy na stronie Muzeum Ziemi Bieckiej.
Co ważne w szesnastym i siedemnastym wieku w Domu z Basztą mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka. Została założona przez Marcina Bariana Rokickiego – aptekarza, rajcę i burmistrza Biecza.
Zakres prac obejmuje: demontaż istniejącej instalacji odgromowej, demontaż elementów kamiennych wieńczących attykę, skucie tynków na ścianach zębów do podłoża ceglanego, uzupełnienie i naprawę ceglanego muru zębów attyki, wykucie i zaspoinowanie murów attyki, uzupełnienie tynków i montaż odgromienia, a także scalenie kolorystyczne z resztą budynku.
Wykonawca będzie miał nie lada zadanie, bo zobowiązany będzie do zorganizowania pracy w taki sposób, by oddział Muzeum Ziemi Bieckiej mógł normalnie funkcjonować. Sprawy nie ułatwia też sąsiedztwo ruchliwej drogi publicznej.
Miejcie oczy dookoła głowy. Google Street View wraca do
Olkusz ,Gorlice i Wadowice były robione zdjęcia w kwietniu 2026 roku. Oficjalnie pisze na ich stronie google szukać na hanogrogram.wiec już nie będzie jeździć po Gorlicach .więc spóźniony artykuł chyba jest .
Darek ( Panki grać..
15:57, 2026-05-21
Miejcie oczy dookoła głowy. Google Street View wraca do
Jak zwykle zadziala ale jak antyreklama i przeniesie odwrotne skutki.
Ekspert
15:48, 2026-05-21
Mieszkańcy ocenią komunikację miejską w Gorlicach. Rusz
Niektórym rajcom miejskim nie udalo się W latach 90-tych zaorać MZK Dzisiaj to publiczny przewoźnik wykonujący usługi na terenie miasta i gmin na dobrym poziomie taborem nowoczesnym i bezpiecznym Tak trzymać!!
Observet
13:58, 2026-05-21
Miejcie oczy dookoła głowy. Google Street View wraca do
a co z Policjantem z Jabłonicy!!!
yyyy
13:36, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz