We wtorek (6 lutego) w Starostwie Powiatowym w Gorlicach podpisana została umowa na renowację tynków wewnętrznych chóru zakonnego, prezbiterium oraz polichromii tęczy kościoła św. Anny w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu.
Umowę dotacyjną z o.Gwardianem Tomaszem Michalikiem podpisała Starosta Gorlicki Maria Gubała w obecności Wicestarosty Stanisława Kaszyka i Członków Zarządu Michała Diducha, Jerzego Nalepki i Adama Urbanka oraz Dyrektora Wydziału Rozwoju i Inwestycji Daniela Markowicza. Zespół kościelno-klasztorny w Bieczu należy do pierwszych klasztorów reformackich powstałych na ziemiach polskich, stanowiąc zamkniętą całość, na którą składa się świątynia, klasztor oraz dziedziniec klasztorny.
Kościół z 1650 r. (konsekrowany w 1663 r.) został zbudowany w stylu barokowym o prostym, jednolitym wystroju wnętrza. Jest to budowla jednonawowa, orientowana. Do nawy przylega węższe i niższe prezbiterium oddzielone od niej półkolistą tęczą z polichromią przedstawiającą Trójcę Świętą adorowaną przez świętych Dominika i Franciszka. Prezbiterium podzielone jest na dwie części za sprawą drewnianego ołtarza głównego, za którym mieści się chór zakonny. Kościół od lat jest sukcesywnie odnawiany.W latach 2018-19 wykonano izolacje pionowe fundamentów, a w roku 2022 r. wymienione zostały zabytkowe okna.
Niestety, prace wewnątrz obiektu są szczególnie wymagające, czaso-kosztochłonne. Ściany oraz tynki wewnętrzne nie były poddawane renowacji od ponad 50 lata. Brud oraz liczne spękania wraz z wilgocią spowodowały uszkodzenie polichromii oraz ścian. Poprawa walorów estetycznych i usunięcie spękań tynków w obrębie chóru, prezbiterium i belki tęczowej, a w przypadku polichromii jej zabezpieczenie przed degradacją, to główne cele realizacji niniejszego zadania.
W oparciu o dokumentację i przy nadzorze konserwatorskim zostaną wykonane m. in. następujące działania renowacyjne: usunięcie starej szlichty tynkarskiej, wzmocnienie tynków, wzmocnienie pęknięć przez zbrojenie spiralne i wtopienie siatki z włókna szklanego, naprawa gzymsów, uzupełnienie większych ubytków tynku, wykonanie nowej struktury przez dwukrotne nałożenie zaprawy renowacyjnej z zacieraniem ostatniej warstwy (uwzględniono zastosowanie gruntów i farb krzemianowych).
Zespół kościelno-klasztorny ma wybitne znaczenie duchowe, historyczne i zabytkowe, splatając się na różne sposoby tak z tożsamością lokalną jak i narodową – np. w podziemiach kościoła pochowany jest Wacław Potocki, najwybitniejszy polski poeta epoki baroku.
Źródło info: Powiat Gorlicki
[FOTORELACJA]3420[/FOTORELACJA]
Fan14:15, 07.02.2024
Mery 3-maj się !.
Bieczanin18:50, 07.02.2024
Proboszcz młody niech działa jak jest okazjia jestem za
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Główny inspektor pracy: ustawa o ochronie sygnalistów n
Jak ktoś mówi że jest w Gorlicach praca i tam się nie przerobisz, to jeszcze powinien dodać że to nie ma prawa bytu bo do roku znowu będziesz szukał lub szukała pracy i tak to się kręci w Gorlicach że takie pracodawców się unika co mają co chwila przyjęcia bo biją Urzędowi Pracy i sobie Statystyki. Jak nie ma nadziej na pracę po wyżej roku to szkoda zaczynać z takim Pracodawcą.
Ekonomista
06:26, 2025-07-07
Główny inspektor pracy: ustawa o ochronie sygnalistów n
W Gorlicach od 25 do 39 lat i 50 do 64 lat. Tego rocznika jest Najwięcej Osób w Gorlicach i do kiedy oni będą aktywni w Pracy to Pracy w Gorlicach nie będzie.
Statystyk
06:17, 2025-07-07
Główny inspektor pracy: ustawa o ochronie sygnalistów n
Dokładnie za 30 lat będzie praca w Gorlicach dla każdego.
UP
23:40, 2025-07-06
Wybierając nocleg kobiety sprawdzają, czy jest parking,
W Gorlicach nie ma miejsca dla Turystów.
Turystka
23:19, 2025-07-06