Czy do prowadzenia mikrosamochodu potrzebne jest prawo jazdy? Microcar wygląda jak zwykłe auto, ale czy rzeczywiście można nim jeździć bez żadnych uprawnień? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób – dziś wyjaśniamy, co na ten temat mówi prawo.
Microcar to niewielki pojazd silnikowy, przypominający samochód osobowy, ale o ograniczonej mocy i prędkości. Zgodnie z homologacją, należy do tej samej kategorii co motorowery.
Choć wygląd może sugerować coś innego, do prowadzenia microcara potrzebne są odpowiednie uprawnienia.
Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują przepisy, które wprowadziły kategorię prawa jazdy AM. Uprawnia ona do kierowania:
► motorowerami (do 50 cm³ lub 4 kW i do 45 km/h),
► czterokołowcami lekkimi (np. microcarami), których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna to 45 km/h.
Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, mogą prowadzić motorower bez dodatkowych dokumentów. Ten przepis nie dotyczy jednak microcarów – do ich prowadzenia nadal potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM.
Aby uzyskać uprawnienia do prowadzenia microcara, należy:
► mieć ukończone 14 lat,
► posiadać zgodę rodzica lub opiekuna (jeśli nie ukończono 18 lat),
► ukończyć kurs,
► zdać egzamin państwowy.
Jeśli osoba prowadzi microcara bez wymaganych uprawnień, policja skieruje wniosek do sądu o ukaranie, co może skutkować wysoką grzywną a nawet zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Warto też pamiętać, że brak uprawnień może mieć wpływ na ocenę sytuacji w przypadku ewentualnej kolizji.
Choć microcar wygląda niepozornie, wymaga odpowiednich kwalifikacji. Wsiadając za kierownicę – nawet małego pojazdu – warto znać obowiązujące przepisy.
Źródło info: Tarnowska Policja
To23:04, 07.05.2025
Jak to będzie na prawko to nikt tego nie kupi poza tym nikt sobie takich pytań nie zadaje jak w tytule.
Ja20:56, 09.05.2025
Dodać należy, że w myśl ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. kat. prawa jazdy A1, A2, A, B1, B, C1, C, D, T uprawniają do kierowania pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM ( art. 6 tej ustawy ).
Nawrocki: 7 sierpnia wystąpię z pierwszymi inicjatywami
Gorliczanie czekaja na obwodnice tak jak Pan obiecał bo już więcej nie zaufają nikomu z PIS.
Wyborca
22:50, 2025-06-22
Nowi proboszczowie w parafiach naszego powiatu
Myślę że przyszły dziekan łuznej weźmie się za proboszcza Moszczenicy bo na razie tylko kasę zbiera a wszystkie remonty robi za niego gmina.
Czesław
22:28, 2025-06-22
Przegrana w finale baraży w Jędrzejowie. Trzecia liga..
Uważam że należy im się uznanie za walkę do końca.
Xx
22:17, 2025-06-22
Przegrana w finale baraży w Jędrzejowie. Trzecia liga..
Patrząc obiektywnie na to wszystko, chciałbym zwrocic uwagę na fakt, ze nic nie ujmując trenerowi, gra niczym nie różniła się od poprzednika (Tomka), miało być odważnie i ofensywnie a cały sezon był tak naprawdę przepchany na plecach Damiana(powodzenia w Cracovii). Teraz kiedy paru chłopaków odejdzie z klubu a przede wszystkim ten kluczowy i niezastąpiony, rodzi się pytanie, jak grać? Bo laga na Śliwę z dniem dzisiejszym Się wyczerpała co pokazały baraże. Byliśmy słabsi w obu meczach i tylko fakt, ze JKS okazał się fajtłapowaty i grał na naszym fatalnym boisku dał nam finał. Dziś wygrała drużyna poukładana z planem na mecz i na rywala, bramki strzeliliśmy oczywiście po błędzie i ladze na Damiana. Mam nadzieję że trener wyciągnie wnioski bo stać go na to i w przyszłym sezonie będziemy Glinikiem dominującym rywali a nie tylko liczącymi na szybkość jednego gracza!
Obserwator
21:59, 2025-06-22