Za nami kolejna edycja cenionego i cyklicznego konkursu historycznego, który od lat gromadzi młodzież z południowej Małopolski wokół tematów trudnej, ale ważnej historii powojennej Polski.
Tegoroczna odsłona odbyła się pod hasłem „Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944–1988” i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów szkół średnich.
Organizatorem wydarzenia była poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, która od lat angażuje się w popularyzację wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia. Współorganizatorami byli także Powiat Gorlicki z jego starostą Mirosławem Walągiem na czele, Instytut Pamięci Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Artura Grottgera w Grybowie.
W konkursie wzięło udział 51 uczniów z aż 17 szkół z terenu powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego oraz Miasta Nowy Sącz. Uczestnicy musieli zmierzyć się z 47 pytaniami – zarówno otwartymi, jak i zamkniętymi – obejmującymi wydarzenia, postacie i procesy polityczne związane z okresem od zakończenia II wojny światowej do upadku komunizmu w Polsce.
Nad przebiegiem zmagań z zainteresowaniem czuwali przedstawiciele samorządu powiatu gorlickiego – starosta Mirosław Waląg oraz członek Zarządu Powiatu Marek Ludwin, którzy swoją obecnością podkreślili znaczenie kształtowania świadomości historycznej wśród młodzieży.
Najlepszy wynik w tegorocznych zmaganiach osiągnął Michał Niziołek uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, zdobywając tytuł zwycięzcy konkursu. Jego sukces jest nie tylko osobistym osiągnięciem, ale także powodem do dumy dla całej szkoły oraz lokalnej społeczności.
W klasyfikacji drużynowej wyróżniono następujące szkoły:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu,
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu,
I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach,
Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach,
ex aequo: Liceum Ogólnokształcące w ZS nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach.
Na laureatów czeka nie tylko satysfakcja z osiągnięć i uznanie rówieśników oraz nauczycieli, ale także atrakcyjna nagroda – wyjazd do Warszawy, zaplanowany na 19–20 maja. W programie znajdą się m.in. wizyty w instytucjach państwowych oraz miejscach pamięci narodowej, co będzie okazją do pogłębienia wiedzy i bezpośredniego zetknięcia się z historią najnowszą naszego kraju.
źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
[FOTORELACJA]5633[/FOTORELACJA]
[ZT]33514[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz