Dzisiaj (7 marca) oficjalnie powołano Komitet Organizacyjny Obchodów 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami – jednego z kluczowych wydarzeń I wojny światowej. W skład komitetu weszły cztery samorządy oraz instytucje kulturalne i społeczne z regionu.
Już teraz możemy zdradzić, że kulminacyjne uroczystości odbędą się 2 maja, a jednym z najważniejszych punktów programu będzie występ w Gorlicach Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego!
– czytamy na stronie gorlickiego Ratusza.
Podczas spotkania w sali Urzędu Miejskiego podpisano porozumienie powołujące Komitet, którego celem jest przygotowanie i koordynacja obchodów. Będą one nie tylko przypomnieniem historycznych wydarzeń, upamiętnieniem ludności naszego regionu, która doświadczyła tych przerażających chwil, ale także okazją do podkreślenia znaczenia Bitwy pod Gorlicami dla historii naszego regionu, Polski i Europy.
► Miasto Gorlice, reprezentowane przez burmistrza Rafała Kuklę,
► Gmina Gorlice, reprezentowana przez wójta Jana Przybylskiego,
► Gmina Łużna, reprezentowana przez wójta Mariusza Tarsę,
► Gmina Sękowa, reprezentowana przez wójt Małgorzatę Małuch,
► Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów, reprezentowane przez dyrektor Katarzynę Szepieniec,
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Gorlicach, reprezentowane przez prezes zarządu Lucynę Korygę,
► Akademickie Koło PCK i Klub HDK przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie reprezentowane przez Elżbietę Wojnę-Dyląg.
Jak co roku przygotowywana jest rekonstrukcja wydarzeń na sękowskich polach, tym razem pod tytułem Ludzkie drogi. Planowane są też m.in. wystawy, półmaraton, uroczystości patriotyczne na cmentarzach wojennych.
[ZT]32029[/ZT]
Jeszcze przed oficjalnym zawiązaniem się Komitetu, w obchodach rocznicowych zaplanowanych na 2 maja potwierdzony został udział Reprezentacyjnego Zespołu Artystyczny Wojska Polskiego. To największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim! RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej.
Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych.
W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych. W skład Zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa. Aktualnie zatrudnionych jest w Zespole ponad 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy i artystów chóru.
Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych. W magazynach zgromadzono ponad 1200 kostiumów i rekwizytów, których różnorodność, bogactwo zdobień i kolorystyka zachwycają widzów. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego.
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów.
Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby filmu. Ukazało się ponad 100 płyt CD z nagraniami polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu RZAWP.
[ZT]31729[/ZT]
Źródło info: UM w Gorlicach
Komuna14:38, 07.03.2025
Masakra..piosenki żołnierskie i co jeszcze?
Betti 15:36, 07.03.2025
Kiedy podajcie kto wystąpi na dniach Gorlic jakie znane gwiazdy?
Julian22:27, 07.03.2025
Marnowanie pieniędzy z kasy podatnika. Pamięć poległych należy uczcić modlitwą.
adam117:34, 08.03.2025
Bitwa Gorlicka to nie nasza wojna, chociaż ponieśliśmy na niej wielkie starty. To była wojna pomiędzy naszymi zaborcami. Obroniliśmy Wiedeń przed Turkami, a w podziękowaniu za to Austriacy dokonali rozbioru Polski. Owszem powinniśmy uczcić poległych, ale nie specjalnie świętować z tej okazji. Historia lubi się powtarzać. W ostatnich miesiącach przekazaliśmy prawie całe uzbrojenie i 5% PKB Ukrainie. Ciekawe jak nam podziękują
Kraków: Dzwon Zygmunt obwieścił światu wybór papieża
Krakow to zawsze Krakow czyli Rozwoj i Praca dla kazdego.
Adwokat
04:25, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
Bardzo dobrze ze jest z poza Europy, bo nie bedzie Koscioł cwaniakował a ludzie nadal beda odchodzic z Koscioła.
Proboszcz
03:08, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
nowy papież robi ogromne wrażenie .widać ze jest sympatycznym pozytywnym człowiekiem. Jest❤️ podobny do Jana Pawła drugiego Karola Wojtyły ❤️
czytelnik
00:46, 2025-05-09
Kraków: Dzwon Zygmunt obwieścił światu wybór papieża
bardzo sympatyczny nasz nowy papież podobny jest do Jana Pawła drugiego
czytelnik
00:38, 2025-05-09
2 4
Tak masz rację , dać na mszę księdzu aby pomodlił się za dusze cierpiące.