Zamknij

Starostwo wybuduje nową siedzibę? To jeden z pomysłów...

Barbara ĆmiechBarbara Ćmiech 13:24, 29.11.2024 Aktualizacja: 13:47, 29.11.2024
Skomentuj fot. Kinga Gruca / Starostwo Powiatowe w Gorlicach fot. Kinga Gruca / Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Na wczorajszej (28 listopada) sesji Rady Powiatu Gorlickiego pojawił się temat zamiany nieruchomości pomiędzy Miastem Gorlice a Skarbem Państwa reprezentowanym przez Powiat Gorlicki. W czasie dyskusji starosta Mirosław Waląg przyznał, że pojawił się pomysł na rozbudowę lub nawet budowę nowej siedziby gorlickiego starostwa.
 

Wspólną interpelację w sprawie zmiany nieruchomości złożyli radni Łukasz Igielski i Wojciech Stępień, którzy dopytywali, na jakim etapie zaawansowanie jest ta procedura oraz jakie plany ma Zarząd Powiatu Gorlickiego względem nieruchomości, które Skarb Państwa otrzyma od miasta w drodze zamiany.

W roku 2024 poprzedni starosta gorlicki pani Maria Gubała, w imieniu Skarbu Państwa, wraz z drugim wicewojewodą małopolskim oraz reprezentującym miasto Gorlice burmistrzem, podpisali list intencyjny będący deklaracją udziału w realizacji zamiany nieruchomości Skarbu Państwa na nieruchomości miasta Gorlice.

 

Celem zamiany nieruchomości miało być pozyskanie przez Skarb Państwa nieruchomości między innymi na potrzeby statutowe Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorlicach. 

 

Jak wynika z informacji podanej podczas siódmej sesji miasta Gorlice przez burmistrza pana Rafała Kuklę, pozyskane przez miasto Gorlice nieruchomości przeznaczone miały zostać na powiększenie istniejących już Stref Aktywności Gospodarczej.

– wybrzmiało w czasie odczytywania interpelacji.

Starosta w odpowiedzi wyjaśnił, że od kilkunastu lat, kiedy to nieruchomość przy obwodnicy Gorlic, została przekazana na rzecz miasta Gorlice w celu rozszerzenia Strefy Aktywności Gospodarczej, nie zostało zrobione nic w kierunku zrealizowania planu, na który te nieruchomości zostały przekazane.

Patrząc chronologicznie, nie zostały spełnione kwestie podstawowe, podkreślam podstawowe, które powinny być zrealizowane, a mianowicie z punktu widzenia prawnego, powinniśmy te nieruchomości, jeżeli nie zostały zrealizowane, odzyskać na rzecz Skarbu Państwa. Wezwaliśmy niezwłocznie pana burmistrza do zwrotu nieruchomości, które nie zostały zrealizowane.

 

To jest normalna czynność, którą musiałem jako starosta podjąć i tutaj nie mam dodatkowego komentarza w tej kwestii. Umówiliśmy się faktycznie z panem burmistrzem, jako stroną postępowania, na to, że zostaną te nieruchomości w kancelarii notarialnej zwrócone, podkreślam na rzecz Skarbu Państwa. 

 

Dopiero potem istnieje możliwość podjęcia nowych konkretnych działań wobec tych nieruchomości. Ja nie kontynuuję sprawy, która powinna być już dawno zamknięta, a nie została. Po prostu przywróciłem właściwy stan prawny. 

– podkreślał Mirosław Waląg.

Starosta mówił również o tym, że Zarząd Powiatu Gorlickiego zastanawia się nad ułatwieniem dostępności do poszczególnych wydziałów starostwa mieszkańcom powiatu gorlickiego. Główny budynek starostwa nie ma złamanych barier architektonicznych.

Potrzebujemy znalezienia nowego rozwiązania, nowych możliwości tak, aby wszystkie wydziały, czyli architektury, wydział komunikacji, obsługi – zlokalizować w jednym miejscu. Początkowo faktycznie myśleliśmy, że skoro miasto nie wykorzystało tych nieruchomości na cele z pierwotnym przeznaczeniem, to może my podejmiemy wyzwanie i zlokalizujemy tam całkiem nowy budynek, może łącznie z budynkiem gminy Gorlic, o czym rozmawiałam z panem wójtem.

 

Rozmawiałam na ten temat również z burmistrzem Gorlic, że mamy takie plany, takie wstępne plany, aczkolwiek to była jedna z ewentualności. I też nie zamykaliśmy się, że po prostu nie przekażemy tych nieruchomości, bo nie, po prostu jest to uzasadnione w związku z rozwojem miejsc pracy, przemysłu.  Tylko najpierw trzeba, tak jak powiedziałem, prawnie to uregulować, żeby można iść dalej.

– wyjaśniał w  czasie sesji starosta. 

Na koniec usłyszeliśmy:

Podsumowując, starosta spotyka się z burmistrzem w kancelarii notarialnej, wykonywany jest zwrot nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa i trwają rozmowy na temat przekazania tych nieruchomości już w całkiem nowej sprawie na rzecz miasta Gorlice, ale tak jak powiedziałem, trwają rozmowy i analizy, a nowe warunki, będziemy dopiero z burmistrzem negocjować. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

TemIdaTemIda

17 4

Pytam się po co, jak w przyszłości Sąd ma być przeniesiony obok rynku maślanego i zwolni pomieszczenia.

14:15, 29.11.2024
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Pytanie Pytanie

8 5

Nie sąd tylko prokuratura a to różnica

14:41, 29.11.2024

..

7 3

Prokurature mozna zlikwidowac, i tak nie spelnia rzetelnie swoich powinnosci, wowczas bedzie wiecej miejsca dla Starostwa.

15:57, 29.11.2024

TempoTempo

20 3

Nowy cmentarz wybudowany, obwodnica północna też, teraz będzie Starostwo.

15:50, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TemcoTemco

15 2

Zajmują się tym co nie trzeba,niech zobaczą na stany dróg i mostów w powiecie.

17:32, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czeslaw1233 Czeslaw1233

12 2

Najpierw niech naprawia drogi i mosty w powiecie w Smerekowcu dwa mosty ledwo stoją. Siedzibę powiatu można zrobić później a jak im nie pasuje taka jaka jest to pod namiot.

17:48, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElektraElektra

20 2

Wybraliście ich sobie do rządzenia , to co teraz narzekacie ?

18:06, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Julia Julia

0 14

Sława Ukrainie !!!!!

20:10, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LukiLuki

4 10

Co w tym zlego i dziwnego że wreszcie ktoś pomyślał o osobach starszych i niepełnosprawnych?
Jeśli ktoś musiał biegać miedzy budynkami i wydziałami po schodach to doskonale wie jak potrzebne są nowe rozwiązania.

20:12, 29.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

10 6

Luki, nie rozumiesz problemu. Chodzi o to, aby uprościć procedury biurokratyczne i zlikwidować część stanowisk urzędniczych, a nie budować kolejne biurowce. Wtedy osoby starsze i niepełnosprawne nie będą musiały biegać między budynkami i jeden mały obiekt wystarczy. Niby to proste , a tak trudne do zrozumienia.

21:02, 29.11.2024
Odpowiedzi:4
Odpowiedz

LukiLuki

3 1

Albo nie wiesz o czym mówisz...
Albo zmiany musiałyby dotknąć cały kraj, a to raczej nie nastąpi ...

07:58, 30.11.2024

adam1adam1

2 2

Oczywiście, że zmiany powinny dotknąć cały kraj. Ale na szczeblu lokalnym też można dużo zmienić i usprawnić. Niestety nasze władze nie są tym zainteresowane

13:39, 30.11.2024

ReksReks

0 0

A ja widzę zmianę podejścia do kluczowych spraw, przede wszystkim nie są chowane w szafie...trzeba rozmawiać i szukać rozwiązań.

14:32, 01.12.2024

antybiurokrataantybiurokrata

0 0

Oj bajkopisarze i marzyciele - skąd ten pomysł o uproszczeniu procedur ? No chyba, że przyjdzie im do głowy spalić wszystkie akta i na wszelki wypadek zrobić po dwie odbitki xero każdego dokumentu !!!!!

23:25, 01.12.2024

0%