Wkrótce ukaże się publikacja przygotowana przez naukowców z Zakładu Hydrologii UW i Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Będzie częścią większej pracy, ale to właśnie ona będzie wskazywać na bardzo istotne sprawy.
Cała praca będzie nosiła tytuł „Gospodarka wodna w Polsce”, a jeden z jej elementów omawia potencjał powodziowy rzek w Polsce. Naukowcy po przeanalizowaniu wielu danych oszacowali jakie rzeki maja największy potencjał powodziowy w Polsce. Wśród 22 najbardziej "niebezpiecznych powodziowo" rzek w Polsce aż dwie płyną przez powiat gorlicki!
Do stworzenia listy rzek o najwyższym zagrożeniu powodziowym wykorzystaliśmy dane sięgające 1950 r., które gromadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- przekazał Polskiej Agencji Prasowej prof. Artur Magnuszewski
Najwyższy potencjał powodziowy wg naukowców ma rzeka Strwiąż w profilu wodowskazowym Krościenko k. Ustrzyk Dolnych. Najważniejsza jest jednak rzeka znajdująca się na drugim miejscu w Polce! Mowa o Białej, której źródła są w Izbach w gminie Uście Gorlickie. Rzeka następnie przepływa przez Grybów, ale później wraca na Ziemię Gorlicka w Bobowej.
Rzeka biała wielokrotnie pokazała swoje niebezpieczne występując ze swoich brzegów.
Kolejna rzeka znajdująca się w czołówce polskich rzek z najwyższym potencjałem powodziowym płynie przez miasto Gorlice. I nie jest to rzeka Ropa, która w 2010 roku przelała się przez miejskie wały przeciwpowodziowe.
Mowa w tym miejscu o Sękówce, która raz określana bywa potokiem, a raz rzeką. Według badaczy, to właśnie ona znajduje się na 10. miejscu w Polsce wśród rzek z najwyższym potencjałem powodziowym!
Jak przytacza Radio Kraków, by policzyć wskaźnik potencjału powodziowego, naukowcy wykorzystali dwa parametry: powierzchnię zlewni i maksymalny przepływ (WWQ – najwyższa wysoka woda). Uzupełnione to zakresem danych z ponad 70 lat ich zbierania pozwoliło oszacować jak wielkie zagrożenie może nieść dana rzeka.
Warto przypomnieć, że w Gorlicach dopóki nie zbudowano zbiornika wodnego w Klimkówce to właśnie Ropa niosła największe zagrożenie powodziowe w mieście, a w historii zdarzało się, że zalała całe dzisiejsze Zawodzie. Dziś, wg badaczy znacznie niebezpieczniejsza dla Gorlic jest właśnie Sękówka, która poza wałami chroniącymi Park Miejski nie posiada większych zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a część terenów przed laty uważaych za zalewowe została dziś jest zabudowana.
źródło: PAP, Radio Kraków
Pamiętacie gigantyczną powódź z czerwca w 2010 roku? Zobaczcie zdjęcia i filmy z tamtych wydarzeń!
[FOTORELACJANOWA]101[/FOTORELACJANOWA]
[ZT]1705[/ZT]
Rybka Wanda14:38, 19.09.2024
Należy obie rzeki czym prędzej wybetonować, wyprostować i pogłębić. Żwiru niestety nie da się rozkrasć bo już go niema.
Mieszkaniec gorlic16:33, 19.09.2024
Władze wolą igrzyska zamiast chleba. Zamiast zrobić coś pożytecznego jak umocnienie wałów, wyczyszczenie studzienek to kasa jest przepalana na kilkugodzinną zabawę. Kiedy w końcu ktoś w tym urzędzie przejrzy na oczy...
KGR16:43, 19.09.2024
Panie Burmistrzu, zwracam się do burmistrza Rafała Kukli, dlaczego Pan przez tyle kadencji nic nie uczynił w temacie wzmocnienia i podwyższenia wału na rzece Ropie? Dlaczego?
Soraya17:53, 19.09.2024
Bo on od tego nie jest. Wezcie sie douczc aniebzdury wypisujecie
Mati18:35, 19.09.2024
Rzeki , wały , stary basen nie należą do miasta do burmistrza więc jedynie co może to przejść się wałami na spacer a problemy to do Polskich Wód
Ryszard.20:47, 19.09.2024
Z bardzo prostego powodu ponieważ wałów nie da podwyższać w nieskończoność. Pierwszym wąskim gardłem jest most pod którym może się nie zmieścić ilość wody płynąca w podwyższonych wałach. Jak widzieliśmy teraz na zdjęciach woda by sobie z nim moment poradziła prawdopodobnie zabierając drugi most bo zrobił by się zator.
Szuwarek16:56, 19.09.2024
Pora wysiedlić Ropice Górną i zrobić kolejny zalew w powiecie😁
M21:52, 19.09.2024
Stary basen na Sękówce w parku mogliby wyczyścić bo przyjdzie większą woda i park oraz orlik zostaną zalane.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 8
Z orientuj sie troche w temacie a nie blazna z siebie robisz. Wladze nic do rzek nie maja nie moga niczego same robic w ich najblizszym otoczeniu od tego sa POLSKIE WODY . Takze niepisz bzdur to ze ty jestes nie zyciowy i nie chcesz sie bawic nie znaczy ze wszysvy tacy maja byc.
5 1
Soraya, tak masz trochę racji, to sprawa "Polskich" Wód. Ale tereny zalewowe nie nalezą do wód, tylko w dużej części do miasta. Urzędnicy miejscy mogą też mogą też wywierać naciski w celu rozwiązywania konkretnych problemów