Zamknij

Gmina Biecz włączona do Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych!

Paulina Zielińska Paulina Zielińska 09:14, 23.01.2023 . Aktualizacja: 10:18, 23.01.2023
Skomentuj Zdj.ilustracyjne/pixabay/paulbr75 Zdj.ilustracyjne/pixabay/paulbr75

Już niebawem Gmina Biecz zostanie włączona do Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych - VeloMalopolska!

VeloMałopolska jest to sieć małopolskich tras rowerowych powstałych na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy, który oddany został w ręce Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie został skonstruowany tak, aby sieć tras mogła dotrzeć w każdy rejon Małopolski.

Małopolska jest rajem dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzać czas na dwóch kółkach – od lekkiej jazdy po płaskim terenie, przez długodystansową turystykę rowerową aż po wymagające ścieżki do uprawiania kolarstwa górskiego.

 

Już teraz do dyspozycji cyklistów jest prawie 900 km infrastruktury rowerowej o bardzo dobrym standardzie, którą tworzą głównie trasy VeloMałopolska. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których poprowadzone zostały rozmaite wycieczki rowerowe.

 

Ideał, do którego dąży projekt VeloMałopolska, to uzyskanie certyfikatu EuroVelo, który potwierdza najwyższy standard ścieżek rowerowych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zagwarantowana jest ciągłość oraz odseparowanie trasy od ruchu drogowego. Utwardzona nawierzchnia (najczęściej asfaltowa) jest przejezdna w każdych warunkach pogodowych,  szerokość trasy umożliwia płynny ruch rowerów także wielośladowych (z dwukołowymi przyczepkami, rowerów z napędem ręcznym), a dopełnia to odpowiednie nachylenie terenu (łączna suma wzniesień lub spadków wysokości na odcinku dziennym nie przekracza 1000 m). Czytelne i jasne oznakowanie gwarantuje łatwe odnalezienie się na szlaku. Dzięki stykowi głównej sieci rowerowej z kolejową, zapewniony jest dodatkowy komfort dla rowerzystów, zarówno dojazdu na trasy jak i możliwości alternatywnego środka transportu w razie nieprzewidzianych trudności na szlaku.

- czytamy na stronie narowery.visitmalopolska.pl

Przebieg jednej z zintegrowanych tras rowerowych na terenie Gminy Biecz, aktualnie jest w fazie uzgodnień. Łączna długość planowanej trasy rowerowej wynosi 9,013 km. Trasa przebiegać będzie w następujący sposób: DK28 w Libuszy (na granicy z Gminą Gorlice) – Starodroże – skręt przed składem budowlanym Budimar – przejazd przez tory kolejowe – doga wzdłuż Ropy – deptak wzdłuż Ropy - ul. Fuska – ul. 3 Maja – ul. Kolejowa – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Binarowska – ul. Przedmieście Dolne (do granicy z Gminą Skołyszyn).

W związku z planowaną inwestycją przy dworcu PKP w Bieczu ma powstać Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR) - miejsce przeznaczone do przechowywania i serwisowania jednośladów oraz higieny osobistej rowerzystów.

Przebieg powstałej trasy rowerowej będzie widoczny na opracowanej przez firmę pracująca na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie mapie.

Więcej informacji: Velomalopolska - o projekcie

Źródło: Gmina Gorlice/FB, narowery.visitmalopolska.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

nieczuły_to_masz_lubnieczuły_to_masz_lub

9 1

Ułożą kostkę z krawężnikami na 30cm, śfagier zarobi potem pomalują w rowerki. Dadzą z siebie 30%. Wstążeczka. Zdjęcia. Cyk pora na CS'a.
Potrzeba nam ścieżek asfaltowych łączących miejscowości. Dla ludzi w każdym wieku, ścieżek nie wymagających wiele. A co w Gorlicach do Szymbarku ? dalej po błocie i transporterach po piwie. Nawet nie ma kto ścieżki przyciąć raz do roku (Drzewa, trawa itp). Na tą chwilę lepiej wybrać się w stronę Biecza lecz odcinek od mostu w Libuszy do mostu starej drogi do Biecza wydaje się niezbyt bezpieczny i rodziny z dziećmi tam bym nie wysłał. 11:24, 23.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

adam1adam1

7 0

Właśnie tutaj chyba chodzi tylko o te wstążeczki, zdjęcia, szum medialny i aby śfagier oraz znajome firmy zarobiły, a nie o prawdziwe ścieżki rowerowe. Pomalowanie linii na chodniku to nie jest budowa ścieżki rowerowej 13:03, 23.01.2023


reo

stare dzieje juzstare dzieje juz

0 1

prawie trzy lata od tego tekstu https://www.halogorlice.info/artykul/11318,absurdy-sciezek-rowerowych-w-bieczu-oczami-naszego-czytelnika

zmieniło sie tyle ze jest wiecej kostki w Libuszy , poza tym ten ciag pieszo-rowerowy w Libuszy co kilkaset metrow zmienia strone jezdni co na pewno nie poprawia bezpieczenstwa , obnizenia przy kazdym wjezdzie na posesje tez sa extra
21:42, 25.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%