Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, w odpowiedzi na wniosek Nadleśnictwa Gorlice, Lasów Państwowych oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, wydał zarządzenie, na mocy którego rezerwat Jelenia Góra nosić będzie imię Stanisława Gabryela, a jego powierzchnia została zwiększona i obecnie zajmuje 15,91 ha. Rezerwat położony jest w granicach wsi Szymbark.
Na terenie Nadleśnictwa Gorlice znajdują się dwa rezerwaty przyrody, a jednym z nich jest właśnie Jelenia Góra. Rezerwat powstał w 1984 roku z decyzji Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, by chronić jaworzynę górską i objęty ochroną gatunkową języcznik zwyczajny, który niezwykle rzadko występuje w naszym kraju. Drugim siedliskiem, które chroni Jelenia Góra, jest żyzna buczyna karpacka. Do tej pory rezerwat zajmował powierzchnię 12,97 ha.
„Do tej pory”, ponieważ mamy przyjemność poinformować, że 21 grudnia 2022 weszło w życie Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie dotyczące rezerwatu Jelenia Góra. Na mocy dokumentu powierzchnia rezerwatu została powiększona o 3,08 ha i aktualnie wynosi 15,91 ha.
Na wniosek złożony przez Nadleśnictwo Gorlice oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej została także zmieniona dotychczasowa nazwa rezerwatu. Od teraz jego pełna nazwa to Jelenia Góra im. Stanisława Gabryela
– czytamy na stronie Nadleśnictwa Gorlice.
W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu, na zboczu Maślanej Góry, znajduje się tzw. beskidzkie morskie oko, czyli jedno z największych w polskich Karpatach jezioro osuwiskowe.
W momencie tworzenia rezerwatu nie utworzono nowego wydzielenia, lecz postanowiono, że granice rezerwatu będą pokrywać się z granicami już istniejącego. Jednakże największe skupisko języcznika zwyczajnego znajdowało się przy granicy z wydzieleniem sąsiednim.
Taki stan rzeczy nie pozostawiał tzw. strefy buforowej, czyli obszaru, który mógłby chronić przed niekorzystnym oddziaływaniem różnych czynników, chociażby szlakiem turystycznym biegnącym wzdłuż granicy rezerwatu.
Wobec tego, gdy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej wyszło z inicjatywą nadania imienia, Nadleśnictwo postanowiło iść o krok dalej i jednocześnie powiększyć obszar rezerwatu, chroniąc tym samym siedlisko języcznika.
Stanisław Gabryel był człowiekiem wszechstronnym i znanym na Ziemi Gorlickiej. W swojej pracy społecznej angażował się w bibliotekarstwo, stąd też miejska książnica w Gorlicach nosi również jego imię.
W kręgu jego zainteresowań znajdowała się także turystyka i krajoznawstwo. Wielką troską otaczał zabytki, szczególnie ważne były dla niego obiekty kultury łemkowskiej. Angażował się wraz z żoną m.in. w restaurację gotyckiego kościoła w Sękowej czy w prace porządkowe na cmentarzach z I wojny światowej.
Jako późniejszy prezes zarządu PTTK przyczynił się do utworzenia Głównego Szlaku Beskidzkiego, założył w Gorlicach muzeum regionalne oraz zainicjował utworzenie schroniska na Magurze Małastowskiej.
Więcej o rezerwacie możecie przeczytać na stronie Nadleśnictwa Gorlice: TUTAJ
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz