Zamknij
REKLAMA

Małopolska przygotowana do ekstremalnych warunków zimowych!

Paulina Zielińska Paulina Zielińska 15.49, 29.11.2022 . Aktualizacja: 09.08, 30.11.2022
Skomentuj Zdjęcie: Gmina Gorlice/pixabay/JerzyGorecki
REKLAMA

W zeszły czwartek - 24 listopada na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawiciele służb, inspekcji, straży i instytucji potwierdzili gotowość województwa małopolskiego, co do możliwego wystąpienia ekstremalnych warunków zimowych.

Wśród omawianych podczas posiedzenia tematów znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów. Poruszono również kwestie związane z pomocą społeczną, w tym wsparcia osób samotnych, w podeszłym wieku oraz osób bezdomnych.

Pomoc potrzebującym

Sezon zimowy to wymagający okres, kiedy służby, zarządcy dróg czy podmioty zaangażowane w pomoc społeczną mają więcej pracy niż zwykle. Oczekuję od Państwa ścisłej współpracy i sprawności działania – tak, aby Małopolanie mogli czuć się zaopiekowani i bezpieczni. Ale także każdy z nas powinien zareagować, gdy spotka osoby znajdujące się w trudnej sytuacji lub potrzebujące pomocy. Polska zima oznacza niskie temperatury, dlatego apeluję, aby nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka. Tradycyjnie, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować 

- mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach przygotowań do nadchodzącego sezonu zimowego gminy z terenu małopolski rozpoczęły dystrybucję informujących o zagrożeniach ulotek kierowanych do osób starszych, samotnych oraz niepełnosprawnych. Przekazane zostały również apele do mieszkańców z prośbą o zgłaszanie do siedziby ośrodków pomocy społecznej przypadków osób bezdomnych lub najuboższych potrzebujących pomocy. 

W okresie jesienno-zimowym Małopolska Policja realizuje działania pod hasłem „ZIMA 2022/2023”. Mają one na celu ograniczenie negatywnych skutków niskich temperatur oraz zjawiska bezdomności, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji mogących skutkować ewentualnym zgonem osoby bezdomnej w wyniku wychłodzenia organizmu. Są to działania o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym i informacyjnym.

- czytamy na malopolska.uw.gov.pl

Gminy zapewniają swoim mieszkańcom pomoc w formie gorącego posiłku oraz odzieży. Ośrodki Pomocy Społecznej mogą natomiast przyznać pomoc w formie dofinansowania do zakupu opału, koców i śpiworów.

Utrzymanie dróg w sezonie zimowym

Zarządca dróg krajowych poręcza, że w pełnej gotowości od 1 listopada znajduje się 249 jednostek sprzętu, w tym:

  • 149 solarek opłużonych,
  • 5 pługów wirnikowych (+2 w rezerwie),
  • 1 unimog w rezerwie,
  • 50 jednostek do odśnieżania chodników,
  • 36 ładowarek,
  • 6 równiarek.

Najbardziej narażone na zawiewanie śniegiem odcinki dróg zostaną zabezpieczone zasłonami przeciwśnieżnymi z siatki z tworzyw sztucznych.

W celu skutecznego prowadzenia prac przy utrzymaniu dróg, ciągi drogowe wyposażone zostały w stacje meteorologiczne, które wskazują stopień zagrożenia wystąpienia śliskości. O panujących na drodze warunkach kierowcy informowani są przez podświetlane znaki drogowe połączone z automatycznymi stacjami pogodowymi i czujnikami stanu nawierzchni.

Przypominamy, że każdy z użytkowników dróg może na stronie internetowej GDDKiA sprawdzić, jakie warunki panują na obszarze, przez który planuje przejechać. Umożliwiają to zlokalizowane w ciągach dróg krajowych kamery oraz stacje meteorologiczne.

- czytamy na malopolska.uw.gov.pl

Więcej informacji: malopolska.uw.gov.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%