Zamknij
REKLAMA

Uczą się w szkole rolniczej w Bystrej, a osiągają sukcesy z wiedzy o historii!

07:31, 22.06.2022 | PB
Skomentuj fot. Archiwum ZSCKR
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Bystrej z krajowymi osiągnięciami w konkursach Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnio mamy prawdziwą falę sukcesów gorlickiej młodzieży w turniejach i konkursach ogólnokrajowych. Tym razem wieści o osiągnięciach dotarły do nas z Bystrej.

To tam dwie uczennice ze szkoły rolniczej zabłysnęły w konkursach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Katarzyna  Wojtaszek, uczennica III klasy Technikum Żywienia uzyskała tytuł laureata X edycji projektu - konkursu ogólnopolskiego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku", dzięki czemu zgarnęła od rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie indeks uprawniający do podjęcia nauki na dowolnie wybranym kierunku.

Druga z uczennic, Zofia Warzecha z kolei najpierw wygrała etap wojewódzki, a następnie w krajowym finale zajęła 2 miejsce "Bądźcie nadal apostołami Narodu ! Ziemianie jako sąsiedzi - kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918 - 1945". Sukces swój osiągnęła w kategorii prac pisemnych szkół ponadpodstawowych. Organizatorem tego projektu był również IPN wraz z Zarządem Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w Warszawie, Fundacją im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie i Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu.

Obie uczennice zdobyły również dwa równorzędne 3 miejsce w konkursie ,,Elity ziemi sądeckiej i ich losy", gdzie w ramach konkursu opisywały gorlickich patriotów Władysława Długosza i Mariana Zgórniaka.

Szkoła w Bystrej mocno stawia na historię!

W tym roku szkolnym 2021/ 2022 Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zorganizowało I Bystrzański Piknik Historyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Kasztanka w Laskowej - Rafał Repetowski oraz z Ośrodka Stara Cegielnia w Gładyszowie - Włodzimierz Kario.

Podczas wydarzenia goście zaprezentowali między innymi pokaz sprawności ułańskiej  w tym władania szablą i lancą oraz przybliżyli uczniom historię I Pułku Ułanów Legionów Polskich - tzw. Beliniaków a także I Pułku  Ułanów Krechowieckich.

Za sukcesy uczniów w dziedzinie historii, a także inicjatywę pikniku historycznego w dużej mierze odpowiada nauczycielka historii, Marta Piecuch.

fot. Archiwum ZSCKR

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%