Uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Bystrej z krajowymi osiągnięciami w konkursach Instytutu Pamięci Narodowej.
Ostatnio mamy prawdziwą falę sukcesów gorlickiej młodzieży w turniejach i konkursach ogólnokrajowych. Tym razem wieści o osiągnięciach dotarły do nas z Bystrej.
To tam dwie uczennice ze szkoły rolniczej zabłysnęły w konkursach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.
Katarzyna Wojtaszek, uczennica III klasy Technikum Żywienia uzyskała tytuł laureata X edycji projektu - konkursu ogólnopolskiego "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku", dzięki czemu zgarnęła od rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie indeks uprawniający do podjęcia nauki na dowolnie wybranym kierunku.
Druga z uczennic, Zofia Warzecha z kolei najpierw wygrała etap wojewódzki, a następnie w krajowym finale zajęła 2 miejsce "Bądźcie nadal apostołami Narodu ! Ziemianie jako sąsiedzi - kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918 - 1945". Sukces swój osiągnęła w kategorii prac pisemnych szkół ponadpodstawowych. Organizatorem tego projektu był również IPN wraz z Zarządem Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w Warszawie, Fundacją im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie i Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu.
Obie uczennice zdobyły również dwa równorzędne 3 miejsce w konkursie ,,Elity ziemi sądeckiej i ich losy", gdzie w ramach konkursu opisywały gorlickich patriotów Władysława Długosza i Mariana Zgórniaka.
Szkoła w Bystrej mocno stawia na historię!
W tym roku szkolnym 2021/ 2022 Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zorganizowało I Bystrzański Piknik Historyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Kasztanka w Laskowej - Rafał Repetowski oraz z Ośrodka Stara Cegielnia w Gładyszowie - Włodzimierz Kario.
Podczas wydarzenia goście zaprezentowali między innymi pokaz sprawności ułańskiej w tym władania szablą i lancą oraz przybliżyli uczniom historię I Pułku Ułanów Legionów Polskich - tzw. Beliniaków a także I Pułku Ułanów Krechowieckich.
Za sukcesy uczniów w dziedzinie historii, a także inicjatywę pikniku historycznego w dużej mierze odpowiada nauczycielka historii, Marta Piecuch.
fot. Archiwum ZSCKR
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
mógł siebie zabić 1 a nie pozbawić życia swojej córki oraz jej męża oni mieli całe życie przed sobą tworzyli kochający dom dla swojej córeczki . tragedia nie miał sumienia w ogóle ona była wieku mojej córki, nie znam tych młodych ludzi ale człowiek przezywa 😭😭😭
kawa
00:48, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
Kur…wa!!! Jakiś ziomek z zabitej wiochy ma gana, którym załatwia rodzinę, potem naparza z niego do służb a na końcu wali se w łeb. Zaś normalny, uczciwy obywatel, żeby dostać pozwolenie na pukawkę, musi przejść jakieś gó…wno badania i zdać egzamin w WPA przed jakąś Panią komisarz, która z bronią ma tyle do czynienia co ja z tym Bayraktarem, co nim Ś.P Tadka szukali.
Maro
00:23, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
borować czororo
peszel
00:14, 2025-07-02
Tadeusz Duda nie żyje, znaleziono go martwego!
A kto będzie Darmozjada dożywotnio utrzymywał, zlitowali się i dali taki sam wyrok.
Adwokat
23:43, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz