„Świat pod Kyczerą” to festiwal organizowany przez młodych Łemków z Legnicy przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej. Dla pierwszej głównym ośrodkiem festiwalowym jest Krynica – Zdrój a miejscem prezentacji scena na krynickim Deptaku. Uczestnicy festiwalu odwiedzają także zamieszkałem przez Łemków i Polaków wioski w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Na jeden dzień cały festiwal przenosi się pogranicznego Kurova na Słowacji.
Druga cześć festiwalu odbywa się na Dolnym Śląsku. Główne koncerty festiwalowe, poprzedzone paradami i animacjami ulicznymi, odbywają się w Legnicy, Wołowie, Świdnicy, Liścu, Chocianowie i Rudnej.
Znakiem identyfikacyjnym festiwalu są prezentacje w małych miejscowościach oraz zamkniętych placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domy dziecka, domy pomocy społecznej, ale także oddziały szpitalne, stołówki charytatywne). Prezentacjom artystycznym towarzyszą wystawy, spotkania poetyckie, prelekcje, warsztaty językowo-artystyczne.
Dziś wieczorem tj. w piątek 12 lipca 2019 w Sękowej odbędzie się Koncert Galowy.
etno21:24, 12.07.2019
Piękna impreza nawiązująca do tradycji, kultury i historii.
Powrót "do korzeni" to tak jakbyśmy wrócili do miejsca swoich narodzin.
Nie zapominajmy kim jesteśmy, ale pamiętajmy i szanujmy to co wspólne dla nas wszystkich.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Snajper Glinika w 2. lidze: wyjątkowy moment
Super sprawa,szkoda że za darmo.. Bo GKS mógł na nim zarobić .. Gdzie byli agenci ? Glinik mógł by nowych sprowadzić. Niech się rozwija i super ze poszedł wyżej.
Kibic
02:47, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Czy ktoś może tym eko-świrom wytłumaczyć zależności w energetyce !OZE jest chwilowym uzyskiem bez możliwości szybkiej kompensacji w systemie energretycznym!!!!!Bez stabilnych trwałych źródeł energii elektrycznej cała ta zielona ekologia pada na pysk!!!!Ogarnijcie się eko świry!!!!!
NOL
21:47, 2025-07-05
Uczeń Kromera finalistą olimpiady o św. Maksymilianie
Gratulując wygranej rywalizacji ale co władze świeckie mają wspólnego z kościelnymi funkcjonariuszami?
To nie nie parafialn
21:25, 2025-07-05
Główny inspektor pracy: skrócenie czasu pracy to na dzi
Jestem za pilnym skróceniem czasu pracy dla wszystkich, tygodniowo do zero godzin i zero minut.
Kandydat PO.
18:53, 2025-07-05