W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach w ostatnich dniach otwarto wystawę czasową mocno związaną z wielką bitwą, jaka wydarzyła się w 1915 roku pod Gorlicami. To warto zobaczyć!
Ekspozycja „Sztuka okopowa” to blisko 240 unikatowych przedmiotów z kolekcji dr. hab. Wiktora Szymborskiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oryginalne eksponaty zostały wzbogacone o plansze tematyczne przygotowane przez krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak sama nazwa wystawy wskazuje, nie jest to bezpośrednie przedstawienie tego, jak wyglądała walka w okopach, a dosłownie sztuka, która nieodłącznie wiąże się z brutalną walką. Wśród eksponatów dominują wręcz dzieła wykonane z tego, co wcześniej służyło do walki. Przede wszystkim na uwagę zasługują ogromne łuski po nabojach artyleryjskich, które zamieniono w wyjątkowe ozdoby - między innymi zdobione wazony.
Wśród wielu przedmiotów znajdują się także malutkie repliki np. karabinów wykonane z łusek, wieczne pióra, a nawet miniaturowy samolot. W większości są to dzieła wykonane przez żołnierzy, zazwyczaj przechodzących rekonwalescencję na tyłach frontu. W celu zajęcia czasu i zarazem odwrócenia myśli o brutalnej walce w okopach wykorzystywali to, co pozostało po wystrzałach. Z metalowych pozostałości po nabojach tworzono często krzyże, ale i wiele innych niezwykłych przedmiotów.
Eksponaty prezentowane pochodzą z różnych okresów wojennych i z różnych bitew, nawet spod Verdun. Wystawę uroczyście otwarto 23 kwietnia. Ekspozycja będzie dostępna do 28.09.2025r.
W ramach Dni Gorlic i obchodów 110. Rocznicy Bitwy pod Gorlicami, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach im. Ignacego Łukasiewicza, zaprasza na Dni Otwarte. Obiekt będzie czynny w majówkę 1.05 – 4.05 w godz. 10:00 – 17:00. Wzorem lat wcześniejszych, zwiedzenie ekspozycji stałych i wystawy czasowej będzie bezpłatne.
[FOTORELACJA]5606[/FOTORELACJA]
Pytam 13:30, 27.04.2025
Czy cała redakcja to rodzina? Gdzie "redaktorek" nie może tam rodzinkę pośle...
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.