W czwartek (21 września), o godz. 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa pod tytułem: Tutaj. Jest to ekspozycja prac inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej. Obrazy powstały w pracowni Malarni Gorlickiego Centrum Kultury prowadzonej przez Tomasza Tajaka.
Piętnaście osób, uczestników zajęć w Malarni, wzięło tym razem na warsztat wiersze Wisławy Szymborskiej. Dla laika podjęli się niezwykle trudnego zadania, bo przecież interpretacja wierszy sama w sobie nie jest zadaniem łatwym, a kiedy mają jeszcze na jej bazie powstać prace malarskie – wydaje się to zadaniem wręcz abstrakcyjnym!
Podejrzeliśmy młodych artystów przy pracy i możecie być pewni, że ich obrazy są niezwykłe. Na wystawie prace zostaną podpisane tytułami wierszy, do których nawiązują.
Uczestniczy podeszli do tematu zupełnie inaczej, każdy z nich ma inny styl pracy, choć wszyscy malują w niewielkiej pracowni przy ulicy Łukasiewicza – cały czas ze sobą rozmawiają, konsultują pomysły, podpowiadają sobie nawzajem.
Jeszcze przed czwartkowym wernisażem można obejrzeć inne prace członów Malarni, które są prezentowane w Pawilonie Historii Miasta. Wystawa „Zaloty” jest inspirowana twórczością Zofii Stryjeńskiej.
[FOTORELACJA]2493[/FOTORELACJA]
2 0
Mam pytanie-czy do tego wiersza Towarzyszki, o przepraszam-Szanownej Noblistki (świeć Panie nad jej duszą)też jakiś obrazek został namalowany?
Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.
Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?
Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze...
Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć -
muszę czytać z pochylonych głów.
Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!
Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.
Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak."
1 0
TEN DZIEŃ
Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.
Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra...
Wiersz Szymborskiej o śmierci Stalina.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz