Zamknij

Po zdobyciu Warszawy zagrają w swoim ulubionym miejscu! „Beskid bez kitu” powraca do Zagrody Maziarskiej w Łosiu [10 czerwca]

12:49, 09.06.2023 . Aktualizacja: 13:22, 09.06.2023
Skomentuj fot. Teodor Włosek fot. Teodor Włosek

Już jutro (10 czerwca) o godz. 17 w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbędzie się spektakl „Beskid bez kitu”, którego scenariusz został napisany na podstawie książki Mani Strzeleckiej. Kilka dni temu sztuka zachwyciła warszawską publiczność, bo Wielopokoleniowa Grupa Teatralna Plemię zagrała ją w Teatrze Studio – owacji na stojąco nie było końca.

„Beskid bez kitu” napisałam i narysowałam nakręcana miłością do gór, zwierząt, grafiki i łażenia na przełaj. Książka jest efektem moich dwóch lat pracy i ponad 20 lat miłości do Beskidu Niskiego. To idealna lektura dla dzieci krytycznych, odważnych i ciekawych świata, ale też dla dorosłych, którzy nadal dają pobrykać swojemu wewnętrznemu dziecku

– tak opisuje swoją książkę Mania Strzelecka.

Główną bohaterką książki i spektaklu jest Terka spędzająca wakacje u swojej „przyszywanej” babci Tekli, Łemkini, która ma dla niej dużo czasu i wiele opowieści.

Spektakl w bardzo plastyczny sposób pokazuje trudne losy babci Tekli i jej narodu, który musiał opuścić swoją ziemię w 1947 roku podczas Akcji Wisła. Uczymy się od niej rytuałów, właściwości ziół i pieśni łemkowskich.

W naturalnym plenerze, w zagrodzie łemkowskiej z widokiem na cerkiew, z muzyką na żywo będziemy mieli okazję wysłuchać historii babci, uczestniczyć w przygodach wnuczki i doświadczymy magii Beskidu Niskiego.

Poniżej fragment scenariusza:
 

Lata osiemdziesiąte, każde wakacje spędzam u babci w Czarnej, małej wiosce w Beskidzie Niskim. Kiedy zasypiam obok babci pachnącej dziurawcem i mlekiem, zawsze widzę na jednej z krokwi domu wyrytą datę 1929.

 

Babciu, czy ty urodziłaś się w tym domu? Zadaje zawsze to samo pytanie, żeby usłyszeć tę samą opowieść. Że nie, że dziadek tu przyjechał spod Ciężkowic, bo zasiedlali domy po Łemkach, że babcia z Ropy sadziła lasy na ziemiach niegdyś uprawianych przez Łemków i tak się poznali.

 

Każde lato spędzałam w łemkowskiej starej chyży i kochałam tu być. Zawsze, od dziecka bolał mnie brzuch, kiedy myślałam o ludziach, którzy musieli stąd wyjechać, zostawiając domy, ziemię i widok z okna.

 

Zagroda Maziarska w Łosiu / sobota 10 czerwca 2023 / godz. 17
Czas trwania: 60 min.
Wstęp: 1 zł  na hasło Małopolska 
Scenariusz i reżyseria: Monika Babula
Scenografia: Mania Strzelecka
Muzyka: Mirosław Bogoń
Obsada: Plemię Wielopokoleniowa Grupa Teatralna

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%