Już jutro (10 czerwca) o godz. 17 w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbędzie się spektakl „Beskid bez kitu”, którego scenariusz został napisany na podstawie książki Mani Strzeleckiej. Kilka dni temu sztuka zachwyciła warszawską publiczność, bo Wielopokoleniowa Grupa Teatralna Plemię zagrała ją w Teatrze Studio – owacji na stojąco nie było końca.
„Beskid bez kitu” napisałam i narysowałam nakręcana miłością do gór, zwierząt, grafiki i łażenia na przełaj. Książka jest efektem moich dwóch lat pracy i ponad 20 lat miłości do Beskidu Niskiego. To idealna lektura dla dzieci krytycznych, odważnych i ciekawych świata, ale też dla dorosłych, którzy nadal dają pobrykać swojemu wewnętrznemu dziecku
– tak opisuje swoją książkę Mania Strzelecka.
Główną bohaterką książki i spektaklu jest Terka spędzająca wakacje u swojej „przyszywanej” babci Tekli, Łemkini, która ma dla niej dużo czasu i wiele opowieści.
Spektakl w bardzo plastyczny sposób pokazuje trudne losy babci Tekli i jej narodu, który musiał opuścić swoją ziemię w 1947 roku podczas Akcji Wisła. Uczymy się od niej rytuałów, właściwości ziół i pieśni łemkowskich.
W naturalnym plenerze, w zagrodzie łemkowskiej z widokiem na cerkiew, z muzyką na żywo będziemy mieli okazję wysłuchać historii babci, uczestniczyć w przygodach wnuczki i doświadczymy magii Beskidu Niskiego.
Poniżej fragment scenariusza:
Lata osiemdziesiąte, każde wakacje spędzam u babci w Czarnej, małej wiosce w Beskidzie Niskim. Kiedy zasypiam obok babci pachnącej dziurawcem i mlekiem, zawsze widzę na jednej z krokwi domu wyrytą datę 1929.
Babciu, czy ty urodziłaś się w tym domu? Zadaje zawsze to samo pytanie, żeby usłyszeć tę samą opowieść. Że nie, że dziadek tu przyjechał spod Ciężkowic, bo zasiedlali domy po Łemkach, że babcia z Ropy sadziła lasy na ziemiach niegdyś uprawianych przez Łemków i tak się poznali.
Każde lato spędzałam w łemkowskiej starej chyży i kochałam tu być. Zawsze, od dziecka bolał mnie brzuch, kiedy myślałam o ludziach, którzy musieli stąd wyjechać, zostawiając domy, ziemię i widok z okna.
Zagroda Maziarska w Łosiu / sobota 10 czerwca 2023 / godz. 17
Czas trwania: 60 min.
Wstęp: 1 zł na hasło Małopolska
Scenariusz i reżyseria: Monika Babula
Scenografia: Mania Strzelecka
Muzyka: Mirosław Bogoń
Obsada: Plemię Wielopokoleniowa Grupa Teatralna
W Gorlicach rusza pierwsza w powiecie klasa wojskowa! B
Informacje na portalach Gorlickich sa przepisywane z goniec pl.
Szczera
10:21, 2025-05-09
W Gorlicach rusza pierwsza w powiecie klasa wojskowa! B
Niestety ale mi jeszcze zycie miłe.
Uczen
09:05, 2025-05-09
Gorlice uczciły 80. rocznicę zakończenia II wojny świat
dzieci uważają, że Polacy w 1939 r. zaatakowali Niemców, a Żydzi byli w dużej mierze winni wybuchu wojny.
A niemieckie
08:51, 2025-05-09
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Zajmują się głupotami, pi3przą o sztucznej inteligencji a nasz zespół, który się tym zajmował rozwalili i to już na początku rządów zapewne był lepszy od niemieckiego a na rosnący kryzys demograficzny wg. rządu najlepszym sposobem jest bezwarunkowa aborcja na życzenie (po prostu jako późna forma antykoncepcji).
~~~~ja
08:40, 2025-05-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz