Zamknij

W Kasztelu zagrali kameraliści Orkiestry „Slabozhansky” z Charkowa [FOTO]

Piotr BoczońPiotr Boczoń 19:06, 13.08.2022 . Aktualizacja: 19:09, 13.08.2022
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

Piątkowy koncert (12.08.) w Szymbarku odbył się w ramach X Festiwalu Muzyki Emanacje organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. 

W głównej sali szymbarskiego Kasztelu zagrali kameraliści Orkiestry „Slabozhansky” z Charkowa. To jeden z dwóch ich koncertów w ramach jubileuszowego Festiwalu Emanacje. Drugi koncert zaplanowany został na 13 lipca (sobota) na zamku w Nowym Wiśniczu.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna to inicjatywa utworzona wokół szkół i konserwatoriów w Charkowie. Jest profesjonalnym zespołem, stanowiącym od lat ścieżkę kariery utalentowanych ukraińskich muzyków. Tworzą go muzycy pochodzący z całego kraju, dla których MASO stało się inspiracją do tworzenia życia muzycznego w Ukrainie. 

Programy kameralne towarzyszą orkiestrze w czasie całej rezydencji w Polsce. Po raz pierwszy zaprezentowali je w zabytkowej auli bytomskiej szkoły muzycznej im. F. Chopina, gdzie zaproszeni zostali z inicjatywy dyrygenta pierwszego koncertu MASO w Polsce – Jurka Dybała. Występ w ramach Festiwalu EMANACJE był kontynuacją serii koncertów kameralnych wykonywanych m.in. w Zakopanem czy Lublinie. 

W repertuarze kameralistów znalazły się kwartety i kwintety W.A. Mozarta, K.M. Webera czy B. Lyatoshynsky'iego. 

Rezydencja MASO w Lusławicach stanowi dla zespołu z pogrążonego w wojnie Charkowa ważną możliwość kontynuowania aktywności artystycznej. W ramach cyklu „Solidarni z Ukrainą” odbyły się koncerty symfoniczne w Krakowie, Nowym Sączu, Katowicach oraz w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W Lusławicach orkiestra zacieśniła więzi z zaprzyjaźnionymi solistami – skrzypaczką Elizabeth Pitcairn oraz pianistą Juanem Carlosem Fernándezem-Nieto, a także dyrygentem i skrzypkiem Giuseppe Mengolim.

[FOTORELACJA]1797[/FOTORELACJA]

Źródło: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%